Vietnam: Krasová scenérie Ninh Binh

Vietnam: Krasová scenérie Ninh Binh Zdroj: Lucie Pazderková

Díky krasové scenérii se oblasti Ninh Binh někdy říká také Halong na souši - dramatické vápencové kopce tu vystupují ze zelených rýžových políček. Poznáte zde nefalšovanou atmosféru malebného vietnamského venkova a navštívíte fascinující pagody a jeskyně.

Ninh Binh leží asi sto kilometrů jižně od Hanoje, v deltě Červené řeky. Z Hanoje se sem dostanete přibližně za dvě a půl hodiny  - buď vlakem z nádraží Hanoi Railway Station (120 Le Duan), nebo s některou z autobusových společností. Samotné město Ninh Binh ničím zajímavé není, ubytujte se raději ve vesničce Tam Coc, která je ideálním výchozím bodem k poznávání okolí.

Práce na rýžových polích Zdroj: Lucie Pazderková K návštěvě je vhodná kterákoliv roční doba. Jako v celém severním Vietnamu, od května do října je horko a vlhko s častým deštěm. Od listopadu do dubna je suché a chladnější období. Výhodou deštivé sezony ale je, že rýžová políčka mají nádherně živou zelenou barvu.

Ideálním způsobem k poznávání okolí je na kole, které není problém si ve vesnici půjčit. Romantickou projížďkou mezi rýžovými políčky s vodními buvoly.

Tam Coc

Z vesničky Tam Coc se můžete vydat na projížďku lodí po říčce Đồng mezi rýžovými políčky a vápencovými skalami. Projížďka trvá přibližně dvě hodiny a proplujete třemi přírodními jeskyněmi Hang Ca, Hang Hai a Hang Ba. Zajímavostí je, že lodičky ovládají většinou ženy a veslují nohama. Během projížďky máte možnost pozorovat místní při těžké práci na polích a  narazíte na plovoucí obchody, ze kterých se vám místní ženy budou snažit prodat nápoje, ovoce a jiné potraviny.

Tam Coc Zdroj: Lucie Pazderková Jeskyně na řece Dong Zdroj: Lucie Pazderková

Thai Vi Temple

Po projížďce na lodičce můžete vyrazit pěšky nebo na kole k chrámu Thai Vi Temple. Chrám byl ve 13. století postaven k uctívání králů dynastie Tran. Skládá se ze tří budov Bai Duong, Trung Duong a Chinh Tam, všechny jsou postaveny z habrového dřeva se sloupy z modrého kamene z jednoho kusu s uměleckými motivy.

Thai Vi Temple Zdroj: Lucie Pazderková

Bich Đồng

Další zastávkou, kterou byste určitě neměli vynechat, je série pagod Bich Dong. Pagody na hoře Truong Yen na třech úrovních (dolní, střední a horní pagoda). Všechny tři mají dřevěný základ z doby konce dynastie Le a začátku dynastie Nguyen. Dolní pagoda má pět oddělení postavených na zemi, na úpatí hory. Odtud pak do impozantní střední pagody vede 120 schodů, z nichž polovina je vylámána do skály Dalších 40 schodů vede do horní pagody na vrcholek hory, odkud se vám naskytnou krásné výhledy. 

Bich Dong pagoda Zdroj: Lucie Pazderková Bich Dong - střední pagoda Zdroj: Lucie Pazderková

Hang Mua

Ke komplexu Hang Mua se dostanete nejlépe na kole. Dole najdete poměrně nezajímavou jeskyni a příjemný park s jezerem. Ta pravá zábava vás ale ještě čeká! Vyšplhat 500 schodů starým kamenným schodištěm na horu Mua dá zabrat i trénovanějším, odmění vás ale nádherné panoramatické výhledy na celé okolí. Nahoře se nachází altář bohyně Quan Am a socha draka, který je pro Vietnamce symbolem prosperity a síly.

Hang Mua Zdroj: Lucie Pazderková Výhled z vrcholku hory Mua Zdroj: Lucie Pazderková

Publikováno: 16. 11. 2017 08:00 Nahlásit obsah