Vánoční cukroví ve světě: Které najdete na sváteční tabuli v Anglii či na Filipínách?

Vánoční cukroví ve světě: Které najdete na sváteční tabuli v Anglii či na Filipínách? Zdroj: Shutterstock.com

Dokážete si představit vánoční svátky bez cukroví? Tradiční vánoční cukroví se ovšem před Vánoci nepeče pouze v Česku. Také v ostatních koutech světa připravují na svátky nejrůznější cukrovinky. Na čem si pochutnávají třeba ve Francii, Velké Británii nebo na Filipínách?

Křehké vánoční koláčky a perníkoví panáčci: Sladkosti typické pro Anglii

Zdroj: Shutterstock.com Pokud si chcete ve Velké Británii dopřát tradiční vánoční sladkost, českému drobnému cukroví se velmi podobají vánoční gingerbread men. Jde o zdobené medové perníčky ve tvaru panáčků. Další tradiční anglickou vánoční sladkostí je mince pie. V tomto případě si Britové pochutnávají na křehkých koláčcích, které jsou plněné směsí kandovaného ovoce a rozinek naložených v brandy.

Aby toho nebylo málo, v britských domácnostech si během svátků dopřávají také na typický vánoční dort s rozinkami a kandovaným ovocem. Tento christmas cake je často zdobený cukrovou polevou či marcipánem.

Na Filipínách se o Vánocích neobejdou bez rýžového dortu

Zdroj: Yummy.ph Typickou vánoční sladkostí je pro křesťany na Filipínách rýžový dort zvaný Bibingka. Tradičně se zde podává jako vánoční snídaně i dezert. Bibingka se připravuje převážně z rýžové mouky a kokosového mléka. Jde o velmi lehký koláč, který má mírně sladkou chuť.

Ve Francii a kanadském Quebecu hraje prim sladká vánoční roláda

Zdroj: Bettycrocker.com Francouzi zbožňují zejména barevné makronky, na kterých si pochutnávají jak v průběhu roku, tak o vánočních svátcích. Místo klasického cukroví má na slavnostně prostřené tabuli své čestné místo tradiční sladký dezert La Bûche de Noël. A to nejen ve Francii, ale i v kanadském Quebecu a dalších bývalých francouzských koloniích.

Jde v zásadě o vánoční roládu, která svým tvarem připomíná poleno nebo větev stromu. La  Bûche de Noël je zdobený čokoládovou polevou a plněný čokoládovým či máslovým krémem. Může být rovněž posypaný drobnými cukrovými ozdobami, které symbolizují sněhový poprašek.

Lebkuchen: Tradiční německá pochoutka připomínající český perník

Zdroj: Shutterstock.com Jaké vánoční cukroví je typické pro Německo? Jednoznačně Lebkuchen! Jde o medové koláčky připomínající český perník. Do tohoto typicky vánočního německého cukroví se však kromě medu, vajec, mouky a kypřícího přípravku přidává také kandovaná kůra z citronu a pomeranče, kardamon, skořice, zázvor, hřebíček či muškátový oříšek. V Lebkuchen najdete i mandlové vločky.

Na Novém Zélandu i v Austrálii vede dort Pavlova

Zdroj: Shutterstock.com Dort Pavlova je celosvětově proslulým moučníkem. Řekli byste ale, že na takovém Novém Zélandu a částečně i v Austrálii se jedná o typickou vánoční sladkost? Na dort Pavlova nedají dopustit především na Novém Zélandu. A aby ne. Jde o dezert, který se zrodil ve 20. letech 20. století právě v této zemi a který byl pojmenován podle ruské baletky Anny Pavlova, jež Nový Zéland zrovna navštívila.

Publikováno: 13. 1. 2020 10:08 Nahlásit obsah