Tulúm: Perla Karibského moře

Tulúm: Perla Karibského moře

Na samé hraně patnáctimetrového útesu tyčícího se přímo nad azurovým příbojem Karibského moře se nachází malebné ruiny předkolumbovského města. Proč se tohle „orlí hnízdo“ zaryje návštěvníkům do paměti více než ostatní mexické památky?

Pro odpověď nemusíme daleko. Stačí se podívat na místo, na kterém bylo město vybudováno. Vlny bouřlivého Karibského moře prudce narážejí na příkré stěny útesu a bičují okolní bělostné pláže, jejichž barva ostře kontrastuje s azurovou modří hladiny. I když poloha osídlení nebyla zvolena zrovna šťastně, Mayům se musí nechat, že místo pro život si vybrali vskutku pohádkové.

Když ho v roce 1518 poprvé spatřili španělští námořníci přímo z lodi, nedokázali z něj spustit oči a přirovnali je k městu Sevilla. Zdá se však, že vidina zlatého snu o bájném Eldorádu a působivá poloha města jim zřejmě malinko zatemnila mozek, protože Tulúm se v žádném případě nemůže rovnat velkým mayským městům na Yucatánu nebo v Peténském pralese. Celou lokalitu zvládne průměrně svižný cestovatel i s pořízením milionu fotek asi za dvě hodiny.

Největší rozmach město zažívalo okolo roku 1200 po Kristu do příchodu Španělů. Jeho název znamená „ohrazení“ nebo „zeď“ a má se za to, že toto označení je moderního původu. Původně se osídlení říkalo Zama, čili „úsvit“ právě podle polohy na východním pobřeží a orientaci zdejších budov na západ i východ. Dominantou celého areálu je stavba Ell Castillo (Hrad), která se pyšně vypíná na útesu, odkud se návštěvníkům naskytne jedinečná podívaná. Jakožto nejzřetelnější a nejvýše položená budova je její význam zřejmý na první pohled. Sloužil námořníkům jako orientační bod.

Do komplexu vcházíme brankou ve zdi kdysi vysoké pět metrů, která dříve chránila město ze tří stran. Kamenná hradba s ochozem sloužila nejen jako obranný val, ale měla také duchovní poslání. Ohraničovala obřadní a správní zónu od rezidenční čtvrti, což nasvědčuje faktu, že Tulúm byl také významným duchovním a náboženským centrem. I když jeho původní obyvatelstvo již dávno přesídlilo jinam, Tulúm i přesto stále kypí životem. Největšími zástupci místní fauny jsou obrovští ještěři, kteří dodnes hrdě střeží to, co z mayského města zbylo.

Publikováno: 1. 8. 2017 10:42 Nahlásit obsah