TOP 10 nejkrásnějších jeskyní na světě

TOP 10 nejkrásnějších jeskyní na světě Zdroj: pinterest.com

Na světě můžete vidět spoustu nádherných jeskyní. Některé jsou vyhledávaným cílem turistů, jiné zůstávají nepřístupny. Některé připomínají katedrály, nebo jsou plné obrovských krystalů, další připomínají hvězdnou oblohu. Jaké jsou ty nejkrásnější a nejzajímavější jeskyně na světě?

Modrá jeskyně (Itálie)

Modrá jeskyně se nahází na italském ostrově Capri. Tato příbojová jeskyně na západním pobřeží ostrova láká především unikátní sytě modrou září, kterou vytváří sluneční paprsky pronikající úzkým vchodem. Jeskyně má tento jediný vchod, kterým je přístup na loďce možný jen za klidného moře. 

Jeskyně krystalů  (Mexiko)

Jeskyně plná obřích krystalů byla objevena v roce 2 000. Objev to byl ohromný, neboť krystaly v této jeskyni jsou největšími krystaly sádrovce na světě. Některé jsou až 10 metrů dlouhé a dva metry široké. Teploty mezi 50 a 60 stupni a až stoprocentní vlhkost dávají krystalům ideální podmínky pro růst, zatímco značně znesnadňují zkoumání vědcům. 

Ještě před Jeskyní krystalů, byla v roce 1910 objevena Jeskyně mečů. I zde najdeme obří krystaly, avšak vlivem teploty, která je mnohem chladnější, nenarostly do takových rozměrů. Krystaly v této jeskyni dosahují dvou metrů a průměru 25 centimetrů.  

Modrá jeskyně (Itálie) Modrá jeskyně se nahází na italském ostrově Capri. Tato příbojová jeskyně na západním pobřeží ostrova láká především unikátní sytě modrou září, kterou vytváří sluneční paprsky pronikající úzkým vchodem. Zdroj: wanderwisdom.como

Voronija (Gruzie)

Voronija, jinak známá také jako Krubera, je s hloubkou přes 2 000 metrů nejhlubší známou jeskyní na světě. Voronija leží v horách Západního Kavkazu v gruzínské autonomní republice Abcházii. Do zatím rekordní hloubky 2 197 metrů pod úrovní Země se dostal Ukrajinec Gennadij Samochin. 

Zdroj: wanderwisdom.com

Fingalova jeskyně (Skotsko)

Tato nádherná mořská jeskyně se nachází na neobydleném ostrově Staffa nedaleko skotských břehů. Ostrov je vulkanického původu a je známý charakteristickými šestihrannými čedičovými sloupy, které tvoří i Fingalovu jeskyni. Díky své velikosti, tvaru, přirozeně klenutému stropu a rozléhajícímu se zvuku mořských vln působí jeskyně na návštěvníky jako katedrála.  

Zdroj: wanderwisdom.com

Eisriesenwelt (Rakousko)

Eisriesenwelt je ledová jeskyně v rakouském pohoří Tennengebirge. S délkou 42 kilometrů je největší svého druhu. Každý rok přivítá okolo 200 000 návštěvníků. Těm je však přístupný pouze jeden kilometr, který je také jako jediný pokryt ledem. Zbytek jeskyně tvoří vápenec. Nejstarší vrstva ledu v jeskyni je stará přibližně 1 000 let! Roztávající sních v jeskyni vytváří každé jaro nové tvary. 

Zdroj: wanderwisdom.com

Puerto-Princesa Subterranean River (Filipíny)

Od roku 2012 je Národní park Puerto-Princesa Subterranean River jedním ze sedmi nových divů přírody. Park se nachází na ostrově Palawan  nedaleko města Puerto Princesa. V parku najdem unikátní jeskynní útvary. Například v 300 metrů dlouhé jeskynní kopuli se nachází neuvěřitelné skalní útvary, netopýři, hluboká propast nebo říční kanály. Po řece můžeme  jeskynní plout čtyři kilometry. Dál je to kvůli nedostatku kyslíku nemožné. 

Zdroj: wanderwisdom.com

Mamutí jeskyně (USA)

Mamutí jeskyně je největším lákadlem stejnojmenného národního parku v Kentucky v USA. Známá délka všech prostor 630 kilometrů dělá z Mamutí jeskyně největší jeskynní komplex na světě. V porovnání s druhou největší jeskyní, mexickou Sac Actun, je dvakrát větší. Park nabízí pro turisty několik různých prohlídek, z nichž některé mohou trvat až šest hodin. 

Zdroj: wanderwisdom.com

Škocjanské jeskyně (Slovinsko)

Škocjanské jeskyně jsou rozsáhlým jeskynním komplexem v oblasti Kras ve Slovinsku. Vědci považují tyto jeskyně za jeden z nějvětších pokladů naší planety. Podle UNESCO patří Škocjanské jeskyně mezi největší světové podzemní kaňony, jsou domovem pro rozmanitý ekosystém a také jsou kulturně a historicky významné, neboť byly osídleny v prehistorických dobách.  

Zdroj: wanderwisdom.com

Carlsbadské jeskyně (USA)

Carlsbadské jeskyně v národním parku v Novém Mexiku patří mezi nejnavštěvovanejší jeskyně v USA. také patří mezi nejkrásnější jeskyně na celém světě. V jeskyni se nachází mnoho dómů. Nejznámější je Dóm gigantů ("The Big Room"), který patří mezi nejvtěší jeskynní prostory na světě. Zajímavá je také "Chocolate room" s jámou, která se jeví jako bezedná. Pokrývá ji totiž silná vrstva měkké hmoty, která způsobuje, že při vhození kamene do jámy není slyšet žádný zvuk. 

Zdroj: wanderwisdom.com

Waitomo  Glowworm Caves (Nový Zéland) 

Tato celosvětově známá jeskyně láká návštěvníky úžasnou podívanou. Žijí v ní totiž miliony světélkujících červů, kteří krásně září a připomínají tak oblohu posetou hvězdami. Počet návštěvníků, teplota a další podmínky jsou pečlivě hlídány, aby se dobré podmínky pro život červů nenarušily. 

Zdroj: wanderwisdom.com

Už jste viděli naše video TOP 8 nejúžasnějších míst na světě? Můžete ho nalézt ZDE

Publikováno: 18. 6. 2018 12:32 Nahlásit obsah