Thajsko: Toulky královským městem Ayutthaya

Thajsko: Toulky královským městem Ayutthaya Zdroj: shutterstock.com

Nedaleko hlavního města bývalého království Siam se rozkládá královské město Ayutthaya, které kdysi fungovalo jako metropole kultury, obchodu a vzdělanosti. Co z něj zbylo dnes, nejlépe poznáme před západem slunce, kdy se ohnivá koule sklání blíže k horizontu.

Poznávání města předchází zdlouhavá cesta po místní železnici, kdy se vlak pomalu sune okolní zemědělskou krajinou. Cestujeme jako místní obyvatelé na tvrdých dřevěných lavicích regionálního vlaku. Spolu s námi se na krátké lavici tísní další tři drobní Thajci. Někteří cestují s drůbeží, či nabízejí různé pochutiny k zahnání hladu.

Před obědem vystupujeme na nádraží. Batohy zanecháváme v nádražní úschovně a rychle běžíme do víru města. Vždyť na prohlídku královské Ayutthayi máme jen jedno odpoledne.

Starověké město založil v roce 1350 Ramathibodi I., zakladatel a první vládce Ayutthayi, jenž sem uprchl z provincie Lop Buri před nákazou neštovic, která zde propukla. Do počátku 15. století se Ayutthaya proměnila ve významnou mocnost, do jejíhož područí padlo v roce 1438 i bývalé hlavní město siamského království Sukhotai. Na počátku 16. století sem dorazili kupci, které starověké město s pověstí obchodní velmoci velmi přitahovalo. Právě z jejich barvitých popisů pochází značná část dokladů o jeho kráse.

O dvě stě let později, na počátku 18. století, začala tehdejší metropole upadat po několikaleté válce a město bylo vypleněno Barmánci. Dnes trosky mocného střediska obchodu a kultury nalezneme roztroušené mezi moderní městskou zástavbou.

Dominantou města a zároveň místem, kam povedou kroky většiny návštěvníků, je Wat Phra Si Sanphet, státní wat, neboli chrám, který sestává ze tří stúp. Při bloumání okolo majestátních čedí si představujeme, jak asi rozvaliny vypadaly v době své největší slávy. V tehdejších dobách pozlacená královská čedí dodnes ukrývají pozůstatky ayutthajských králů, kteří zde měli svá sídla. Stúpy mají charakteristický styl, kterým se ayutthayská architektura vyznačuje.  

V druhé polovině 18. století po 14 měsících obléhání dobývají město Barmánci a nechávají ho srovnat se zemí. Jejich běsnění neunikl pozlacený chrám ani socha Buddhy, která se v něm ukrývala. Šestnáct metrů vysokou sochou pokrytou 250 kilogramy zlata nechali dobyvatelé roztavit a zlato z ní rozkradli.

O 150 let později byly zahájeny rekonstrukční práce, které se snažily městu alespoň zčásti navrátit jeho původní podobu. Jak se novodobým stavitelům obnova podařila můžeme posoudit při procházce místem, které dodnes připomíná zašlou slávu dávných časů.

Publikováno: 21. 11. 2017 14:02 Nahlásit obsah