Thajsko: Nákupy na vodě

Thajsko: Nákupy na vodě

Nejen Evropa má své Benátky. V jihovýchodní Asii zastává podobnou funkci unikátní plovoucí trh, který v současnosti spíše než domorodce láká k nákupům a ochutnávkám všemožných thajských specialit cizince. Atmosféra tohoto místa je však naprosto jedinečná a vybízí návštěvníka, aby ji vnímal všemi smysly. Mísí se v ní totiž všechny chutě a vůně světa

V provincii Ratchaburi vzdálené asi 100 km na jihozápad od Bangkoku se nachází rarita, kterou místní udržují hlavně kvůli profitu ze západních turistů. Plovoucí trh Damnoen Saduak tvoří bludiště úzkých kanálů neboli khlongů.

Na malých notně vratkých dřevěných člunech nacházejí obživu zejména ženy, které dennodenně nabízejí čerstvé produkty – ovoce, zeleninu a bylinky – a jídla z nich vyrobená přímo ze svých hospodářství. Příznivé thajské podnebí umožňuje místním obyvatelům po celý rok pěstovat širokou škálu ovoce a zeleniny, jež se na trhu prodává ve své nejčerstvější podobě. 

Většina trhovkyň je oděna do tradičních modrých halenek tolik typických pro thajský venkov a na hlavě mají slamáky jako ochranu proti ostrému slunci. Na loďkách nacházíme kromě nám známých druhů ovoce jako banány i ty méně obvyklé jako třeba mangostan či krále thajského ovoce „durian“, který (ne)láká svou typickou pronikavou vůní.

Avšak pod smradlavou ostnatou slupkou se skrývá měkké ovoce lahodné chuti, pro které se rozhodně vyplatí riskovat a zakoupit jej i přesto, že do většiny hotelů je vstup s durianem v igelitce s ohledem na ostatní hosty přísně zakázán.

Plovoucí trh Damnoen Saduak se ve skutečnosti skládá ze tří menších trhů, z nichž největší je hojně využíván právě k účelům turismu. Nejlepším dopravním prostředkem k prohlídce je jak jinak než člun, který bez větších obtíží propluje i nejužšími uličkami zaplněnými obchodníky.

Oko návštěvníka rovněž potěší a hlad zažene přímo ve člunu připravovaná polévka, která je ideální ke snídani. Všechny ingredience (nudle, zeleninu, nadrobno nakrájené maso) trhovnice pečlivě naskládá do porcelánové misky, přelije vřící vodou a hostina může začít. Není nad větší pohodu než se poklidně usadit na okraj řeky přímo v centru plovoucího trhu a pozorovat mumraj okolo, nasávat všudypřítomné vůně i pachy a nechat se jen tak unášet povykem a chaosem probíhajícím v úzkých klikatých kanálech.

Publikováno: 16. 7. 2017 10:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.