Thajsko: Královským městem Sukhotai na kole

Thajsko: Královským městem Sukhotai na kole

Stará Sukhotai se nachází západně od stejnojmenného moderního města a je impozantní připomínkou někdejšího významného království, ze kterého se dodnes dochovalo jen několik staveb v různém stádiu rozkladu. Ty si ale i navzdory svému stavu jistě zaslouží pozornost.

Ještě před 13. stoletím se na území Thajska nacházelo několik desítek roztroušených knížectví řízených ze vzdáleného Angkoru. Poté, co začala moc Khmérů slábnout, spojili se dva thajští vojevůdci a společně Khméry z oblasti vyhnali. To dalo vzniknout Thajsku, jak ho známe v současnosti. Království vzniklo přesněji v roce 1238. Ve 14. století se Sukhotai stala na 150 let hlavním městem Thajska, než titul nejvyššího správního střediska připadl městu Ayutthaya. Pod vedením statečného válečníka, krále Ramkhamhaenga, město dosáhlo svého největšího rozmachu a ovládlo celou střední část Thajska.

Opuštěná Sukhotai si v minulosti vyžádala mnohé opravy a rekonstrukce. I přesto se však řadí k nejzachovalejším památkám thajského středu. Pokračující obnova odhalila překvapivou symetrii půdorysu města a umožnila tak návštěvníkům nahlédnout do doby, kdy thajské umění a kultura dosáhly vrcholu.

Stará Sukhotai se může pochlubit celkem 40 waty (chrám či klášter) nacházejících se na ploše 70 km2. Restaurátorské práce se však týkají pouze staveb v samotném centru opevněného města obehnaného četnými vodními příkopy. Územní řešení je důmyslné a drží se pevně daných principů thajské architektury. V centru stojí velký wat, který v soustředných kruzích obklopují hradby, řeka, rýžová políčka a zalesněné kopce.

Ústředním chrámem komplexu je Wat Mahathat, který byl duchovním střediskem sukhotaiského království. Město bylo vůbec zbudováno k náboženským účelům. Jedině religiózní stavby byly stavěny z kamenů a cihel, a proto se podařilo je zachovat dodnes. Centrální stúpu chrámu (neboli čedí) založil první sukhotaiský král Si Intharathit.  

Mnoho staveb nese masivní kamenné sochy Buddhů. I král Ramkhamhaeng zde má svůj památník, a to hned v blízkosti vchodu do historické části města. Obdivujeme četné stúpy v podobě lotosového květu, které jsou tolik typické pro architekturu chrámů z období království.

Část komplexu, kterou hodláme navštívit, se rozkládá na ploše asi 2 x 2,5 km. Jednohlasně rozhodujeme, že oblast prozkoumáme na kolech, což se jeví v parném dni jako výborný nápad. Za pár bahtů všichni bez výjimky vyfasujeme růžový bicykl a vydáváme se na objevnou výpravu chrámů, které od 16. století zůstaly napospas svému osudu.

                                                                                                     

Publikováno: 3. 10. 2017 12:54 Nahlásit obsah