Thaipusam aneb oslava víry a vděčnosti

Thaipusam aneb oslava víry a vděčnosti

Thaipusam - pro místní svátek symbolizující oslavu víry a vděčnosti bohům, pro cizince festival bolesti.

Název Thaipusam pochází z tamilského slova pro měsíc Thai, kdy je pořádán, a slova označujícího hvězdu Pusam, která během onoho festivalu svítí nejjasněji. Oslavy každoročně připadají na dobu mezi 15. lednem a 15. únorem. Tímto hinduistickým svátkem si Tamilové v jižní Asii připomínají vítězství boha války Murugana nad zlým démonem Soorapadamem a děkují mu za to, že vyslyšel jejich prosby a démony porazil.

Samotnému velkému dni předchází mnoho příprav. Někteří věřící dodržují měsíční půst, jiní si holí hlavy, aby tak vyjádřili svůj dík za vyslyšené prosby. V podvečer Thaipusamu se bůh Murugan přemisťuje z jednoho chrámu do druhého a je následován procesím věřících. Mezi nimi jsou i tanečníci a nosiči kavadi (břímě) doprovázení hráči na bubny. Nejen že tančí a na ramenech nesou těžkou konstrukci ozdobenou umělými květinami, ale celá těla mají propíchána jehlami, háky, dlouhými ostny a háčky s rolničkami, které při pohybu zvoní a přitahují pozornost přihlížejících.

Turisté jen stěží pochopí, jak může někdo takovou bolest a zátěž vydržet. Mnohdy jsou nosiči kavadi natolik vyčerpaní, že potřebují během cesty několik přestávek. Nosiči kavadi si nejčastěji propíchávají jazyk, líce, ústa, paže a záda. Jejich příprava na vyvrcholení Thaipusamu je také značná. Musí se postít, jedí jen jedno skromné jídlo denně, drží celibát, procházejí složitými náboženskými obřady a neustále se modlí k bohu. Před půlnocí pak všichni zúčastnění započnou cestu do chrámu, který může být až 15 km od města, takže se cesta klidně protáhne i na nekonečných 8 hodin.

Festival Thaipusam je pro všechny zúčastněné, místní i turisty, fantastickým zážitkem plným barev, zvuků bubnů, dobrého jídla a možná až bolestivé demonstrace víry a vzdání díků. Nepochybně však zůstane dlouho v paměti těch, kteří se jej rozhodli navštívit.

Více fotek si prohlédněte v naší fotogalerii:

strana 1 / 3
Publikováno: 12. 5. 2017 13:14 Nahlásit obsah