Státy, které určují světovou kulturu

Státy, které určují světovou kulturu Zdroj: www.shutterstock.com

Světový vliv se často měří vojenskými, politickými nebo ekonomickými možnostmi daného státu, síla některých zemí ale tkví v jejich kultuře, jídle, módě nebo zábavě. Pojďme se podívat na země, které byly vyhodnoceny jako země určující kulturní trendy světa.

Itálie

Známá je svými luxusními značkami jako Valentino, Armani, Versace a Gucci. Itálie se umístila v žebříčku na prvním místě, což místní moc nepřekvapilo, jak říká Lucio Buffalmano: "Je to klišé, ale Italové se zajímají o to, co vypadá hezky a více se starají o to, aby vypadali módně." 

Ale tato slavné italské zaměření se na detail neovlivňuje pouze módou. "Itálie má veliký vliv na všechno, co má něco společného s designem, od jídla po nábytek", říká Angela Corrias, původně ze Sardinie, ale nyní žijící v Římě.

Zdroj: www.shutterstock.com

Italské jídlo samozřejmě proniká do celého světa. Pro zážitek z první ruky doporučuje Corrrias zamířit do hlavního města, Říma. "Finanční krize udeřila silně, ale římané se nikdy nevzdají jezení mimo domov. Tady můžete zažít jak tradiční pokrmy, tak recepty vytvořené s moderním zvratem. Jedna restaurace například podává verzi cacio e pepe s mořskými plody, a i když to může znít podivně, kombinace sýra a mořských plodů je vlastně lahodná."

Jiné zajímavé kulturní destinace pro cizince zahrnuje Bolognu, známou pro své bohaté gastronomické dědictví, nebo Milán, který je největším středisko obchodu a módy v zemi. Také je zde spousta prvotřídních restaurací a velká, živá komunita přistěhovalců.

Zdroj: www.shutterstock.com

Francie

Moderní, prestižní a módní. To jsou všechno kritéria, ve kterých se Francie umístila nejvýše a francouzské 'je ne sais quoi' je něco, co se snaží napodobit lidé na celém světě.  Dlouholetý obyvatel Paříže Roobens Fils si ani neuvědomoval, jak je jeho kultura vlivná, dokud necestoval přes Střední Východ a Asii.

"Lidé na velmi vzdálených místech milují a nechávají se inspirovat francouzským jídlem, uměním a módou. Potkal jsem lidi v Iránu, kteří mi říkali, jak milují Molièra! Byl jsem v šoku!"

Zdroj: www.shutterstock.com

I když je Paříž nejvyhledávanější místo, kde lze zažít francouzskou kulturu, módu a jídlo, Bodreaux, Lyon a Toulouse jsou skvělou menší alternativou.

"Bordeaux je uznávané město a vyrábí se zde spousta skvělého vína." říká Fils. Město má také nejstarší historické budovy v zemi mimo Paříž. Lyon, francouzské třetí nejlidnatější město, je známé svou kulinářskou tradicí a pochází odtud bezpočet šéfkuchařů se třemi Michelinskými hvězdami. Toulouse, hlavní město regionu Okcitánie, se pyšní více než 2000 let starou historií sahající až k Vizigótům a Římanům a také růžovou terakotovou architekturou, která městu dává jeho přezdívku: La Ville Rose.

Francouzi jsou extrémně pyšní na svoji identitu, která tvarovala svět. To zahrnuje i francouzštinu, která může být pro nové přistěhovalce výzvou. "Většina lidí ve Francii nemluví anglicky, nebo mluví jen lámanou angličtinou. Někteří anglicky umí, mluvit jí ale prostě nechtějí." říká Fils. "Přistěhovalec se musí přispůsobit Francii, protože francouzští lidé se nebudou přispůsobovat vám."

Zdroj: www.shutterstock.com

USA

Spojené státy se umístily vysoko v kategoriích moderní a vlivný zábavní průmysl. Americké filmy, hudba a televizní pořady baví celý svět. I když jiná země udělá něco první, například žánr reality show, který vznikl v Anglii, v Americe  je udělají větší a celosvětově populárnější. Místní technologický průmysl, domov Facebooku, Twitteru, Googlu a Amazonu, také zanechal svou stopu prostřednictvím stamiliónú lidí, kteří využívají těchto oblíbených služeb a sociálních sítí.

Vlivná americká identita je často zakořeněná v síle možností a snění daleko za skromnými představami v začátcích. "Stále věříme v 'Americký sen', který je možný jen tam, kde kdysi byla britská kolonie dlužníků, otroků, nábožensky pronásledovaných a chudých lidí z celého světa," říká Andrew Selepak, profesor na oddělení telekomunikací na Floridské univerzitě.

Zdroj: www.shutterstock.com

New York City, největší město země, je příkladem těchto hodnot. Slova Franka Sinatry: "If I can make it there, I can make it anywhere" (Jestli to zvládnu tady, zvládnu to všude) stále platí ve Velkém Jablku, také známém jako město, které nikdy nespí. V Los Angele tvoří zábavu, která tvaruje kulturu v USA i jinde. "Americké televizní pořady a filmy ovlivňují jak se oblékáme, mluvíme, co sledujeme a kdo jsme." říká Selepak. Koneckonců, Hollywood zná snad každý.

Mezi těmito městy je rozsáhlá země, která překlenuje oceány, pouště, zemědělskou půdu a hory. S více než 300 miliony obyvatel se země pyšní svou růzností. "Stejně jako náš etnický původ, máme všichni různou výchovu a hodnoty," říká Jon Salas, který žije v Bostonu. "Stejné pravidlo platí na místní geografii. Záleží na vaší osobnosti a na tom, co vás baví. Váš zážitek z USA bude v každém městě, které navštívíte, jiný. Miami není stejné jako Chicago, tak jako New Orleans není nijak podobné New Yorku. Každé město je tvarováno svou historií a svými lidmi. Pokud zážitky v jednom kraji nebyly to, co jste hledali, pak to zkuste v jiné části země."

Zdroj: www.shutterstock.com

Španělsko

Kdysi největší dobyvatelé světa, Španělé zanechali stálou stopu napříč světem, od Jižní Ameriky po Východní Indii. Po čínštíně je španělština druhý nejrozšířenější jazyk na světě a síla filmů, pořadů a hudby ve španělštině pomohla vytlačit zemi na špičku.

"Ať jde o španělský jazyk, nebo náboženství, kuchyni, slavnosti a spoustu jiných aspektů, kamkoliv cestuji, vždycky snadno najdu kousek mé země," říká Inma Gregorio z oblasti Galicie.

Španělská kultura tapas je jedna z těch, které se mezinárodně rozšířily, ale pokračuje i ve spojování lidí ve Španělsku. "Jídlo je tady způsob života," říká Andre Arriaza, který žije v Barceloně. "Jídlo je sdílení, buď s partou přátel, nebo se všemi cizinci okolo vás, kteří se vždy rádi zapojí do povídání."

Zdroj: www.shutterstock.com

Tento druh společenského života je klíčový v zemi, která vždy upřednostňuje rodinu a přátele před prací, s dlouhými obědy a rodinnými setkáními. "Pracujeme abychom žili, ne naopak. I během loňské krize byly bary celé dny plné."

Je to vítaná změna pro přistěhovalce jako je Cory Varga, občan Anglie, který žil posledních šest měsíců v Seville. "Milujeme život ve Španělsku, protože každý se zdá být uvolněný. Život by se měl vychutnat a užít."

Není to snadné pro všechny přistěhovalce, kteří si musí zvyknout na uvolněné časové plány a pozdní začátky večeří. Umět španělsky jim také usnadňuje život, ale není to moc velká překážka. Většina měst má spoustu španělských jazykových škol a obyvatelé obvykle rádi pomůžou. "Španélé jsou přátelští," říká Bernard Sury, původně z Bruselu a nyní žijící ve Valencii. "I když vám nerozumí, zkusí vám jakkoli pomoct."

Zdroj: shutterstock.com

Anglie

Nejlépe si vedla v kategorii prestiže. Angličané jsou pyšní na svou schopnost kombinovat silnou pracovní morálku, kreativitu a otevřenost ke změnám, aby vytvořili nové inovace. "Máme tu jedny z nejlepších univerzit světa a talenty ve světě zábavy," říká obyvatel Londýna a spisovatel Ian Hawkins. "Nezaapomeňte, že strojový kód, počítače a internet vynalezli Britové."

Vliv a přizpůsobivost anglického jazyka umožnila Anglii prospívat jako místu, kam lidé chodí tvořit novou budoucnost. "Můj přítel z Venezuely přijel do Londýna před 11 lety se 700 liber v kapse a neuměl anglicky. Dnes je obchodní poradce a řídí přes 30 restaurací a obchodů. Každý může přijít do Británie a být tak britský, jako Britové. Jestli mi nevěříte, můžeme si o tom popovídat nad kari."

Přstěhovalci by měli vědět, že Britové ne vždycky říkají, co si myslí. Je třeba umět číst mezi řádky. "Je důležité sledovat podrobnosti řeči těla," říká Australanka Amanda O'Brien. "'Nejsem si jistý' často znamená 'ne'."

"Angličané často myslí přesný opak toho, co říkají" dodává Hawkins. "Je to jazyk plný slovních hříček, dvojsmyslů a narážek."

Zdroj: www.shutterstock.com

Jako obchodní a finanční středisko země zůstává Londýn cílem pro pracující přistěhovalce. I když město trpí nedostatkem dostupného bydlení, množství muzeí, koncertních sálů a divadel poskytuje obyvatelům města úžasné kulturní prostředí.

"Samuel Johnson kdysi řekl 'Když je člověk unavený Londýnem, je unavený životem'," říká současný obyvatel Gregory Golinski pocházející z Paříže. "S tím nemohu nesouhlasit. Je zde tolik atrakcí, že si můžete vybrat pro návštěvu každý víkend jiné místo. Nemusíte dělat tu stejnou věc dvakrát."

Ale úžasná britská kultura nekončí hlavním městem. Edinburgh se v oblasti kulturního vlivu vyšvihl nahoru, pořádá Fringe Festival, největší festival umění na světě. Také je "rodiště" Harryho Pottera. Město Birmingham v srdci země je další uchazeč. "Od klubů po orchestry, Birmingham má fantastickou kulturu," říká Hawkins. "Město má více kanálů než Benátky a zlatnická čtvrť je místem, kde se móda setkává s tradičním řemeslem."

Publikováno: 23. 8. 2018 12:27 Nahlásit obsah