Srí Lanka: Po stopách Buddhova zubu

Srí Lanka: Po stopách Buddhova zubu Zdroj: VH

Asi 115 km od hlavního města ostrova v Indickém oceánu se v nadmořské výšce 500 m nachází město Kandy, které je druhým největším na Srí Lance. I když má do rozměrů metropole dost daleko, může se pochlubit jiným prvenstvím. V bělostném chrámu na hlavním náměstí se nachází nejposvátnější relikvie celého ostrova - Buddhův zub.

V souladu s tradicí buddhismu, že na posvátná místa chodí lidé bosi, zouvám boty a vstupuji po mramorovém schodišti do chrámu, který v pozdním odpoledni vyzařuje stále ještě tichou a poklidnou atmosféru. Mám dost času se projít místy, která se přesně v 18.30, kdy začíná největší náboženská ceremonie, rozezní charakteristickými zvuky píšťal a bubnů a kdy do chrámu začnou proudit zástupy místních i turistů. 

Zdroj: VH

Už teď okolo čtvrté odpolední přinášejí věřící lotosové květy, aby uctili nejposvátnější relikvii bedlivě střeženou zřízenci pracujícími v chrámu. Zub se nalézá ve zlaté schráně vykládané drahokamy a perlami a před zraky zvědavců jej chrání ještě sklo a dřevěná dvířka, která se otevřou vždy jednou denně při slavnostní ceremonii. 

Zdroj: VH

Zub byl v 5. století před Kristem slušně řečeno odebrán přímo z úst Buddhy během jeho kremace a propašován na Srí Lanku jako součást účesu princezny. Nejprve byl umístěn v nedaleké Anuradhapuře, poté jej převezli do Kandy. Chrám, který ukrývá zub, byl zbudován na přelomu 17. a 18. století a odolal i bombardování v roce 1998.  

Zdroj: VH

A proč je vlastně této části Buddhova těla věnována taková, až přehnaná, pozornost? Zub je pro ostrovany symbolem nezávislosti a suverenity. Věří, že kdokoli se zubu zmocní, ovládne zemi. Naposledy se zubu zřejmě zmocnili Portugalci, když ze Srí Lanky udělali, jistě výnosnou, kolonii. Z obav před další nadvládou místní střeží relikvii na přísně tajném místě a kolují zvěsti, že bohatě zdobená zlatá schránka ukrývá repliku. 

Zdroj: VH

Půvabné Kandy s poklidnou atmosférou nabízí však mnohem více než jen repliku zubu, která navíc před zraky návštěvníků chrámu zůstává skryta. Uprostřed města se nalézá uměle vytvořené jezero vybízející k odpoledním procházkám. Nedaleko proslulého chrámu lákají naháněči na večerní představení tradičních tanců a ohňovou šou. I když se Kandy co do velikosti nevyrovná jiným srílanským památkám, stále zůstává jedním z nejposvátnějších míst ostrova, které alespoň jednou za život neváhají navštívit početné zástupy stoupenců buddhismu a mnichů. Koneckonců jim to významně pomůže vylepšit karmu. 

Zdroj: VH

Publikováno: 19. 7. 2017 13:27 Nahlásit obsah