Španělsko: Měsíční krajinou Bardenas Reales

Španělsko: Měsíční krajinou Bardenas Reales

Jen 70 kilometrů od Pyrenejí poblíž městečka Tudela se v jihovýchodní Navaře nachází pozoruhodná biosférická rezervace, kterou přírodní živly do současné podoby doslova vysochaly z jílu.

Tuto neobvyklou skoro poušť vytvořila eroze, která s umem mistra sochaře vytvarovala měkký pískovec a jíl do dnešní podoby měsíční krajiny. Četné rokle, náhorní plošiny a osamocené kopce posloužily jako inspirace pro mnoho filmařů a tvůrců reklamních kampaní. Ač park vypadá zdánlivě neúrodně, je domovem mnoha druhů fauny a flory.

Hned poté, co se dozvíme o tomto přírodním úkazu, zatoužíme se během naší cesty po Španělsku zatoulat i sem. K nelibosti nás všech se ale knižní průvodce o Bardenas Reales zmiňuje jen jednou větou, a to v souvislosti s místní vinařskou oblastí Rioja. Návštěvu Rioji by si rozhodně neměli ujít všichni nadšenci holdující vínu. Červená vína se díky intenzivnímu slunečnímu svitu a teplu vyznačují plnou a sytou chutí.

Nezbývá nám tedy nic jiného než spolehnout se na silniční značení, které nás však zdárně dovede do cíle. U informačního centra, které zároveň funguje jako vstup do parku, stojíme zcela sami. Bardenas Reales zřejmě masivní turismus ještě nestihl objevit. Nebo je to kvůli nepříliš vhodnému počasí na výlety. Jak ale brzy zjistíme, zamračená obloha dodává krajině nový rozměr a umocňuje magickou atmosféru místa. Fakt, že jsme široko daleko jediní návštěvníci, dává člověku jistý nový pocit objevitelství.

Celý asi třicetikilometrový okruh lze zdolat pohodlně autem, cyklo nadšenci jej mohou objet na kole. Jsme líní - rozhodujeme se pro první možnost. Krajina s mnohými oblinami a erodovanými roklinami hraje všemi možnými barvami způsobenými přítomností různých minerálů v půdě. Zlatým hřebem odpoledne se pak stane monument Bardena Blanca, který je jednoznačně nejnavštěvovanějším a nejvíce fotografovaným místem celé oblasti. Na majestátní špici vytvarované vodou a větrem leží kus pískovcového kamene, který jakoby spadl odněkud z nebe a už na ní zůstal. Z výšky majestátně shlíží na pláň pod sebou.  

Publikováno: 2. 10. 2017 11:29 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.