Peru: Ostrov zrození Slunce na jezeře Titicaca

Peru: Ostrov zrození Slunce na jezeře Titicaca Zdroj: exploringtourism.com

Na jezeře Titicaca rozkládajícím se mezi Peru a Bolívií se nachází proslulý ostrov dle legendy považovaný za rodiště Manco Capaca, tedy Slunce samotného, a jeho sestry-manželky Mamy Ocllo. Kromě historky o zrodu obrovské žhavé koule ostrov nabízí hlavně překrásné výhledy a incké rozvaliny.

Nejlepším místem pro objevování ostrova Isla del Sol, příznačně pojmenovaného Ostrov Slunce, je pobřežní vesnice Copacabana. Typicky bolivijská, lehce špinavá, oplývající však zašlým půvabem dávných časů. Nastupujeme do loďky, abychom se asi za hodinku jízdy po temně modrém jezeře, jehož tvar připomíná tělo pumy, vylodily na jednom z nejznámějších ostrovů tohoto nejvýše položeného jezera světa, kde se zrodilo samo Slunce.

Ostrov se nachází takřka uprostřed 120 km dlouhého a 50 km širokého jezera a asi nejmalebnější pohled se naskýtá z hřebene, po kterém vede cestička, která celý ostrov podélně protíná. Stezka vybudovaná před mnoha lety inckou civilizací měří 12 km a Isla del Sol lze tedy projít od severu na jih za tři až čtyři hodiny.

Procházíme malebnými vesničkami s obyvateli, kteří se stále věnují rybolovu a zemědělství. Na okolních pastvinách se pasou domestikované lamy a na polích se zelenají drobné keříky koky, jejíž žvýkání je pro místní obyvatele denním chlebem. Jen těžko najdeme někoho, kdo nemá za lící kuličku z lístků koky, které žvýká celý den. Koka má vůbec magické účinky. Člověk se po ní necítí unavený, nemá hlad a dokonce ani žízeň. Proto je hojně využívána během těžkých pracích v hlubokých a životu nebezpečných jihoamerických dolech.

Na ostrově však najdeme pozůstatky původního osídlení Inky. Nejpozoruhodnější jsou incké schody a prameny, které nalézáme na konci našeho putování na jihu ostrova. Schody se od přístavu táhnou prudce nahoru, kde ze skály vytékají tři vodopády, které jsou systémem kaskád sváděny dolů k jezeru. Podle legendy má pramen vzácné omlazovací účinky. Proto neváháme a pramenem mládí se hojně osvěžujeme. Samozřejmě nelze opomenout místo, kde se zrodilo Slunce. Dodnes ho připomínají opracované kameny vypadající jako stůl a sedátka. 

Isla del Sol považován indiány Qechua za oblast zrození celého jejich národa je místo opředené legendami a působí na duši jako opravdový balzám v podobě klidných eukalyptových hájů, svěžího vzduchu a všudypřítomné incké historie.

Publikováno: 3. 8. 2017 12:51 Nahlásit obsah