Nejkrásnější korálové útesy světa

Nejkrásnější korálové útesy světa Zdroj: shutterstock.com

Útesy lze vnímat jako podvodní města, kde korály tvoří komplexní a vícevrstvou krajinu obydlenou nespočtem tvorů. A stejně jako každé město na světě, i korály jsou jedinečné. Podívejte se na ty nejkrásnější.

Velký bariérový útes, Austrálie

Rozprostírající  se na 3 000 kilometrech od Papuy-Nové Guiney až po Brisbane, je Velký bariérový útes největším komplexem podmořského světa. Tento ekosystém spojuje řadu dechberoucích korálů, ryb, hub, měkkýšů, rejnoků, hvězdic, delfínů, velryb, žraloků a dalších jeho obyvatel. V roce 1981 byl zařazen do světového dědictví UNESCO a je jednou z nejdůležitějších chráněných oblastí světa.

Zdroj: shutterstock.com

Somosomo Strait, Fidži

Somosomo Straight mezi ostrovy Taveuni a Vanua Levu je důvodem, proč je Fidži považováno za hlavní korálové území světa. Úžiny, které se zde nachází, získaly reputaci nejlepších míst k potápění. Rainbow Reef hraje všemi barvami, The Zoo je známé velkými živočichy, jako jsou rejnoci, soltýni a žraloci. Namina Marine Reserve se pyšní bohatou biodiverzitou se stovkami druhů korálů a mořských rostlin. Narazit tu můžete na delfíny, rejnoky, kulohlavce, ale i na některé ohrožené druhy želv. 

Zdroj: shutterstock.com

Baros a North Male Atoll, Maledivy

To, co láká potápěče na Maledivy, je rozmanitý mořský život kolem korálů. Nikde na světě neuvidíte nic podobného. Množství různorodých korálů vytváří ideální místo pro shluk tropických ryb a bezobratlých živočichů. Najdete tu manty, pyskouny, žraloky, soltýny nebo chřestivce. Ideální destinací pro začínající i zkušené potápěče je Baros, kde se můžete potápět hned u pláží, nebo vyjet na vzdálenější místo.

Zdroj: shutterstock.com

Belizský bariérový útes, Belize

Tento téměř 300 kilometrů dlouhý korálový útes se nachází při pobřeží Belize a je součástí Mezoamerického korálového útesu, druhého největšího korálového útesu na světě. Vědci se domnívají, že prozkoumáno bylo pouhých deset procent tohoto útesu a denně objevují nové druhy podmořských živočichů. Největším lákadlem potápěčů je 124 metrů hluboká jeskyně známá jako Velká modrá díra. 

Zdroj: shutterstock.com

Utila a Roatan, Honduras

Utila se nachází na jižním okraji Mezoamerického korálového útesu a je domovem ohrožených druhů žraloků a velryb. Na místě se však daří také delfínům, chobotnicím a stovkám druhů korálů. Nedaleko Utily se nachází další korálový útes Roatan s dalšími zajímavými místy k potápění. 

Zdroj: shutterstock.com

Adamanské útesy, Indie

Pouze některé z Adamských ostrovů jsou přístupné návštěvníkům. Platí zde opatření chránící místní domorodé kmeny. Tato ochrana spolu s izolovanou polohou ostrovů znamená, že Adamské ostrovy zůstávají pro většinu potápěčů téměř nedotčené. Kromě obvyklých druhů ryb a korálů tu najdete tuňáka, trnuchy, manty, dugongy (mořské krávy), želvy, včetně ohrožených druhů a příležitostně také krokodýly.

Zdroj: shutterstock.com

Bunaken National Marine Park, Indonésie

Bunaken National Marine Park v srdci Korálového trojúhelníku se pyšní bohatou biodiverzitou, včetně stovek korálů. Oceánské proudy vytváří dostatečnou zásobu potravy pro tisícovky živočišných druhů od malých krevet až po maty velké. Oblast je známá teplými, čistými vodami a stěnami útesů zejména kolem pláže Lekuan. 

Zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 28. 8. 2018 16:00 Nahlásit obsah