Mexiko: Na cestě do podsvětí

Mexiko: Na cestě do podsvětí

Styl mayského střediska Palenque je unikátní nejen svou polohou uprostřed kopcovité krajiny obklopené neprostupnou džunglí, ale i z hlediska architektury. V srdci naleziště se do výšky vypíná pozorovací věž největší stavby Palenque, El Palacio.

Ani vydatný déšť, který padá nepřetržitě celou noc a ráno, nás nezastaví od prohlídky archeologického naleziště, jednoho z nejvýznamnějších v Mexiku. Oblékáme se do laciných barevných pláštěnek, do plastikových sáčků obalujeme i fotografickou techniku a hurá na vykopávky. Vyrážíme brzy po ránu, abychom se vyhnuly davům, ale po zakoupení vstupenek zjišťujeme, že i další návštěvníci měli stejný nápad. Duchovní stavby zbudované z kamene během 2. až 9. století našeho letopočtu se hemží turisty ve žlutých, modrých a růžových pláštěnkách. Jiné místní pohotoví prodejci neprodávají.

Doposud se archeologům podařilo vyrvat ze spárů džungle jen čtvrtinu všech staveb, které se v lokalitě nacházejí. Největším rozmachem mayské říše Palenque prošlo v 7. století za vlády panovníka Pakala. Z této doby pochází většina staveb, které zub času postupně přeměnil v ruiny.

Středobodem naleziště je mohutná stavba známá jako Palác, ve španělštině jako El Palacio, s ústřední čtyřhrannou věží s vnitřním schodištěm, jejíž účel není dodnes přesně znám. Pravděpodobně se však využívala jako pozorovací věž či astronomická observatoř. Palenque, jehož název pochází z mayského Bakal-Ham a znamená „hodně vody“, ukrývá ještě jedno tajemství, díky němuž dosáhlo své slávy.

V jednom z dalších chrámů, v Chrámu nápisů, byla hluboko v srdci této osmistupňové pyramidy nalezena hrobka panovníka Pakala. Je považována za první pohřební pyramidu svého druhu v obou Amerikách. Panovníkovy relikvie byly pečlivě uschovány v mistrovsky ztvárněném sarkofágu, jehož víko se právem řadí k nejproslulejším ikonografickým památkám mayské kultury. Je na něm vyobrazen Pakal v momentě své smrti, když padá do podsvětí symbolizovaného čelistmi netvora. K sarkofágu je však v současné době veřejnosti vstup zakázán, což s nelibostí zjišťujeme až po zdolání mnoha strmých schodů 26 metrů vysoké pyramidy.

Právě díky hustému dešti, který naštěstí před polednem ustává, má místo nečekaně tajemnou atmosféru, ze které nás v zajetí duchovních svatyní nepřestává mrazit. Z posvátného místa odpočinku mayského vládce pozvolna stoupá pára a my se neubráníme myšlenkám, jak významné město muselo být v dobách své největší slávy.

Publikováno: 22. 7. 2017 11:42 Nahlásit obsah