Město Tiwanaku: Zapomenuté město v Andách

Město Tiwanaku: Zapomenuté město v Andách

O obřadním centru Tiwanaku a jeho stavitelích se ví pramálo. Město je vzdálené asi 70 km od nejvýše položeného hlavního města, bolívijského La Paz. A pyšní se ještě jedním „nej“. Jedna z nejkontroverznějších teorií o jeho vzniku tvrdí, že se jedná o nnejdéle existující město světa. Jeho zrod se datuje do doby před 12 000 lety.

Na okraji plochého a širokého údolí Altiplano vystavěli tehdejší obyvatelé úctyhodné náboženské centrum kolem roku 700 našeho letopočtu. O 500 let později přestala vyspělá civilizace existovat a město upadlo do zapomnění, než se o dalších pár století stalo součástí mocné říše Inků. Dle legendy se na místě, kde dnes Tiwanaku, neboli Tiahuanaco, jak zní jeho název ve španělštině, stojí, po velké potopě zjevil Viracocha, tedy bůh-stvořitel, který položil základy incké civilizace v Andách.

Odvážná teorie o vzniku Tiwanaku byla poprvé představena rakouskou-uherským stavitelem Arthurem Poznanskym, který se ke konečnému výsledku dobral po sérii pozorování, měření a následného vyhodnocení původní astronomické orientace chrámu Kalasasaya vzhledem k její současné poloze. Výstavbu komplexu datoval dokonce do doby před 17 000 lety. Jeho následovník Neil Steede provedl výpočty opětovně a dobu vzniku upřesnil na optimističtějších 12 000 let.

Od 16. století bylo sídlo soustavně likvidováno. Dobyvační Španělé zavedli křesťanství a ve jménu jediného, jimi uznávaného boha, započali násilnou kampaň za vymýcení modlářství a ustanovení jednoho povoleného náboženství. Během této doby bylo zničeno mnoho soch a do dnešních dnů se dochoval jen zlomek staveb a skulptur. Později byla většina relikvií a cenností původních obyvatel rozkradena lupiči a zbylý stavební materiál využili místní obyvatelé na postavení vlastních domků.

Do současnosti se v archeologické lokalitě dochovalo několik chrámů, z nichž jednoznačně nejpůsobivější je tzv. polozapuštěný chrám. Jeho vnitřní zdi jsou po obvodu lemovány sochami hlav s vystouplýma očima. Hned naproti stojí chrám Kalasasaya, který byl pravděpodobně hojně využíván k rituálním obřadům. Za návštěvu stojí rovněž brána slunce, jejíž účel není dosud objasněn. Byla vytesána z jednoho kusu kamene a nese četné reliéfy. Brána stojí v ose spolu s dalšími megality. Jednomu z nich se říká Ponce a jeho hlava je pokryta fantaskními reliéfy, které připomínají strukturu mikročipu. Jistě díky této soše se začalo uvažovat o teorii, zda se na výstavbě Tiwanaku nepodílely nadpřirozené síly.

Ať už je záhadný původ religiózního centra spojen s UFO či zda se jedná o bájnou Atlantidu, jejíž údajná existence se shoduje s vrcholným obdobím Tiwanaku, jedno je jasné: místo v sobě ukrývá ještě mnohá tajemství, která teprve čekají na své odhalení.   

Publikováno: 12. 8. 2017 08:00 Nahlásit obsah