Maroko: Marrakéš, perla orientu

Maroko: Marrakéš, perla orientu Zdroj: andaluspress.com

Po Casablance druhé největší město Maroka bylo od pradávna městem radosti a obchodu. Pro mnohé návštěvníky se metropole stane ztělesněním krásného a vzrušujícího přeludu čítajícího množství mešit, škol koránů a dalších do červena zbarvených nízkých staveb. Celou tuto podívanou ještě dokreslují hory Vysokého Atlasu v pozadí.

Teploměr ukazuje více než 50 stupňů Celsia a my se směle vydáváme za kamenné hradby vstříc starobylé medíně, která se svými četnými paláci, měšťanskými domy a labyrintem trhů skýtá jisté nebezpečí v podobě dezorientace a následného marného bloudění ulicemi, z nichž každá je na chlup stejná jako ta předešlá. Snadno propadáme kouzlu středověkého města a okouzleni tradičním životem Maročanů se prodíráme davem dále do útrob samotného centra. Snad nám paměť ještě dobře slouží a ze spleti starověkých uliček se později dokážeme vymotat.

Nad městem se do 77 metrů hrdě vypíná minaret mešity Kutubíja, který nelze přehlédnout z jakéhokoli pohledu. Je viditelný na míle daleko. Práce na minaretu začaly krátce po dobytí města Almohady kolem roku 1150 a několik desetiletí na to už místní lidé mohli obdivovat velkolepou stavbu, před kterou se jistě cítili podobně malinkatí jako my dnes.

Je-li dominantou velkoměsta do nebes sahající minaret, jeho srdcem je nepochybně obrovské náměstí Džema El-Fna. Na první pohled působí poměrně nepatřičně. Nenachází se na něm žádné historické budovy či stavby dominující středu města a je až neuvěřitelně veliké. Odpověď na otázku, proč se podobná náhodně vzniklá proluka bez přítomnosti jakékoli architektonické zajímavosti rozprostírá uprostřed historické medíny, nacházíme až s příchodem večera a setměním.

Zatímco během dne je zdejší trh zaplněn zaklínači hadů, lidovými vypravěči, náhodnými skupinkami akrobatů a pokoutnými prodejci všeho druhu, večer se totéž místo promění v jednu obří pojízdnou jídelnu nabízející marocké delikatesy všeho druhu a kolem dokola začíná skutečný karneval hudebníků, klaunů, pouličních bavičů a žen, které ruce návštěvníků ozdobí smývatelným orientálním tetováním henou.

strana 1 / 2
Publikováno: 10. 5. 2017 15:30 Nahlásit obsah