Kuba: Ztraceny v labyrintu uliček

Kuba: Ztraceny v labyrintu uliček Zdroj: VH

“Ztraťte se!” Tak zní pokyn v našem věrném společníkovi na cesty, knižním průvodci. Velmi rády, jedná-li se právě o město Camagüey nacházející se zhruba v polovině ostrova na trase mezi hlavním městem Kuby, Havanou, a nejvýchodněji položenou metropolí, Santiagem de Cuba.

Od původního ambiciózního plánu dorazit až na samotný jihovýchod dlouhého ostrova upouštíme hned po prvním týdnu stráveném na Kubě. Ještě nikdy se nám nestalo, že bychom se od odvážného a zážitky vždy nabitého itineráře vzdálily kvůli vlastní pohodlnosti byť jen o píď. 

Zdroj: VH

S pobytem na Kubě je to však jiné. Velmi rychle jsme se přizpůsobily zdejšímu pomalému a neuspěchanému životnímu tempu, které se nám zalíbilo natolik, že nebyl důvod honit se zbytečně za všemi místy na seznamu. 

Zdroj: VH

Nejvzdálenějším bodem, kam se na Kubě letos dostáváme, je bludiště křivolakých dlážděných uliček, město Camagüey ležící ve stejnojmenné provincii. Dostáváme se sem po devítihodinovém nočním přejezdu autobusem z Havany, kde se nám jízdenky podařilo koupit po dlouhém čekání na nádraží úplně na poslední chvíli. 

Zdroj: VH

Ač je to k nevíře, i přes online rezervovací systém nejsou zaměstnanci jediné státní autobusové společnosti schopni zjistit, zda vám mohou prodat jízdenku do vaší cílové destinace. Pokud si ji tedy nestihnete koupit den dopředu, prostě čekáte, až se autobus vyprázdní a pokladní uvidí, zda jsou ještě nějaká volná místa. 

Zdroj: VH

Na prohlídku malebného městečka máme jedno celé dopoledne, což se vzhledem k brzkému rannímu příjezdu zdá jako dostatečně dlouhá doba na zhlédnutí všech zajímavostí. Pohledný mladík nás na cyklorikši zaveze do samotného srdce města, odkud pokračujeme po svých. Začínáme den stylově na zahrádce kavárny, kde se setkáváme hned s prvním architektonickým prvkem. 

Zdroj: VH

Jsou jím velké nádoby vyrobené z jílu, které se nacházejí na dvorcích domů. Byly používány k zachycování dešťové vody, protože bylo celé město v historii sužováno velkými horky a nedostatkem vody. Typické jsou rovněž dřevěné nebo kovové balustrády oken, které obyvatele barevných jedno až dvoupodlažních domků chrání před nezvanými hosty. Některé z nich vypadají jako hotová umělecká díla. 

Zdroj: VH

Camagüey je kromě pověstného labyrintu úzkých uliček, díky čemuž snese srovnání s arabskými medinami, a které byly vystavěny za účelem zmást dobyvatele, známé i pro svou sakrální architekturu a přítomnost množství kostelů. Je také domovem jedněch z nejkreativnějších současných malířů Kuby, manželů Joverových. 

Zdroj: VH

Jejich dům funguje zčásti jako velmi působivá galerie a zčásti plní funkci obytnou. Ještě nikdy jsem neviděla tolik rozdílných děl vyrobených z různých materiálů na jednom místě. U progresivních umělců zakupujeme každá po jednom malém obrázku, a shodujeme se, že tohle je naše první “olejomalba na plátně”.

Zdroj: VH

  

Publikováno: 25. 10. 2017 09:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.