Kuba: V krasovém údolí Valle de Viňales

Kuba: V krasovém údolí Valle de Viňales

Mezi největší lákadla dlouhého úzkého ostrova patří kromě ochutnávání tradičního rumu a doutníků také objevování jeho kulturních a přírodních krás. Jednou z nich je i krasová oblast Valle de Viňales nacházející se asi 180 km západně od hlavního města Havany.

Pohodlně se sem dá dostat jednou z linek státní autobusové společnosti Viazúl za necelé 4 hodiny i s přestávkou na občerstvení. Na první pohled odlehle působící údolí se nachází jen 25 kilometrů od největšího města stejnojmenné provincie Pinar del Río. V bujném zeleném porostu vklíněné do pohoří Sierra de los Orgános se nachází toto malebné údolí dosahující 11 km do délky a 5 km do šířky, jež bylo v roce 1999 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. 

Zdroj: VH

Zdánlivá odlehlost a dojem, že jedinými obyvateli místa jsou zdejší rolníci a majitelé tabákových plantáží, je do jisté míry dána přítomností krasových útesů, které přírodní kras dělí od turistické infrastruktury a vypadají, jako by náhodně spadly z nebe a zabořily se do terakotově zbarvené země všude po údolí. 

Zdroj: VH

Vesnička Viňales je jinak pro zahraniční návštěvníky velmi dobře připravena a uzpůsobena. Ubytovat se kromě dvou exkluzivních hotelů lze v daleko levnějších a autentičtějších casas particulares (tedy ubytování v soukromí, kdy majitelé domku většinou pronajímají jeden či dva pokoje turistům), a dobře se najíst a napít v četných restauracích a barech, které lemují hlavní silnici, jež vesnici protíná jako přímka. Cestování po oblasti usnadní okružní autobus, který v pravidelných intervalech křižuje celé území. Nejlépe se však místní přírodní krásy poznávají na kole, ze sedla koně nebo prostě během procházek po svých. 

Zdroj: VH

Ikonické údolí, které se stalo magnetem pro zahraniční návštěvníky a zdrojem příjmů pro Kubánce, vzniklo během jurského období, tedy asi před 160 miliony lety. Silné deště a záplavy postupně odnášely zeminu a ohlodaly vápencové kopce až do nynější podoby. Nutno podotknout, že podobně formovanou krajinu nikde jinde na světě nenalezneme. 

Zdroj: VH

Abychom si údolí mohly důkladně prohlédnout ze všech stran, vydáváme se nejprve na vyhlídku, ze které se nám skalní formace odhalí v celé své kráse. Jeden pohled však nikdy nestačí, proto se dalšího dne vydáváme na túru k Los Aquaticos, kde žila komunita lidí, jež nepřítomnost lékařské péče suplovala léčivými účinky místních pramenů. Pohled na mogoty je i odtud zcela nepopsatelný. 

Zdroj: VH

Krasové údolí však ukrývá jednu bizarnost, kterou je obří “prehistorická” malba datující se do 60. let 20. století. Impozantní je snad jen její délka, jež se rovná 120 metrům a fakt, že na naivní malbě pracovalo 18 dělníků po dobu čtyř let. Pro běžného návštěvníka s citem pro přírodu ale představuje jen dokonalý příklad toho jak zničit strmou skalní stěnu. 

Zdroj: VH

Mogoty, jak se skalní formace odborně nazývají, lákají kromě fotografů také horolezce, k jejichž smůle je tento sport ve Viňales zatím v plenkách. Nejzajímavější a také nejvíce fotografované jsou Mogotes dos Hermanas, obří skalní dvojčata, na něž je nejkrásnější pohled při západu slunce. Hned před nimi se rozprostírají dokonale rovná políčka, jejichž terakotově zbarvená zemina ostře kontrastuje se zelení tabákových plantáží. 

Zdroj: VH

A je to právě tabák a z něj následně umotané doutníky, které se staly hlavním vývozním artiklem Kuby. Během objevování přírodních krás údolí nás sympatický řidič stařické hnědé Lady na naše přání zaveze k majiteli tabákové plantáže. Ten nám ochotně s vidinou následného nákupu ukazuje celý výrobní proces od sklizně až k samotnému vykouření doutníku. 

Zdroj: VH

Snad pro lepší chuť si doutník namáčíme v medu a společně se snědými místními se snažíme vychutnat ono kubánské bohatství, jehož kouzlu propadají džentlemeni po celém světě. Teď už chybí jen sklenička rumu a idyla dokonale stráveného dne je završena. 

Zdroj: VH

Publikováno: 30. 9. 2017 13:48 Nahlásit obsah