Kuba: Údolí Viňales protkané jeskyněmi

Kuba: Údolí Viňales protkané jeskyněmi Zdroj: VH

Jen málokteré místo dlouhého ostrovního státu se může pochlubit tak rozsáhlým systémem jeskyní a krasových chodeb jako právě údolí Viňales, které do povědomí zahraničních návštěvníků vstoupilo hlavně produkcí kubánského vývozního artiklu číslo jedna, doutníků.

Krasová oblast Viňales nacházející se na západě Kuby je jeskynními systémy, které jsou mnohdy i navzájem propojené, doslova prošpikována. V údolí jsme s kamarádkou prožily dohromady 5 dní, a ani za tuto poměrně dlouhou dobu strávenou na jednom místě se nám nepodařilo všechny atrakce, které oblast skýtá, prozkoumat. 

Zdroj: VH

Kromě dlouhých procházek mezi vápencovými homolemi, zvanými mogoty, dechberoucích vyhlídek a tabákových plantáží jsme se věnovaly také koupání na nedalekém Cayo Jutías a na bližší seznámení se všemi jeskyněmi prostě nezbyl dostatek času. Přesto se nám podařilo navštívit tři z nich. 

Zdroj: VH

Možná trochu neprozřetelně se nejprve vydáváme do Gran Caverny de Santo Tomás, která je jednoznačně největším podzemním jeskynním systémem. I přes své nesporné kouzlo vypadají ostatní jeskyně v porovnání s ní obyčejně. K rozsáhlým sálům jeskyní propojeným chodbami, které se nacházejí 17 km od vesničky Viňales, se dostáváme po ránu ve staré hnědé Ladě s kubánským řidičem. 

Zdroj: VH

V informačním centru, kde si kupujeme vstupenky, nás pro jistotu vybaví i ochrannými helmami a svítilnami. Výpravu, která na exkurzi vyrazila těsně před naším příjezdem, dobíháme na poslední chvíli. Ke vstupu do jeskyně skrytém v hustě zalesněném svahu vede strmá pěšina vzhůru. Systém jeskyní je několikaúrovňový a běžní návštěvníci bez jakýchkoli speleologických zkušeností začínají prohlídku rovnou v šesté nebo sedmé úrovni z celkových osmi. 

Zdroj: VH

Z dosud prozkoumaných 46 kilometrů jeskynního komplexu je pro účely turismu zpřístupněn pouze asi kilometrový úsek. Jeskyně ve svých útrobách skýtá přesně to, co od ní cestovalé mohou očekávat. Dlouhé chodby přerušované obrovskými sály, kamenné komíny, jeskynní varhany, na které pro pobavení skupiny průvodce hraje, množství stalaktitů a stalagmitů, které se během tisíců let formovaly do různých více či méně bizarních tvarů. Podzemní prostory byly v dávné minulosti využívány jako útočiště původních obyvatelů z kmene Guanahatabey. Důkazem jsou nástěnné malby a nález kosterních pozůstatků strarých 3 400 let. 

Zdroj: VH

Naše další kroky vedou do jeskyně Cueva del Indio, která je ve srovnání s majestátní jeskyní de Santo Tomás sice menší, ale nabízí projížďku po říčce, jež jí protéká. Dle názoru speleologů a historiků měl být rozsáhlý jeskynní komplex v minulosti obýván původními obyvateli, kteří zde pohřbívali mrtvé. Což je těžko představitelná myšlenka vzhledem k velké vlhkosti a chladnu, které v jeskyni panuje. 

Zdroj: VH

Na dlouhá léta upadla do zapomnění, než byla opětovně objevena v roce 1920. Houževnatí Kubánci její potenciál hbitě proměnili ve výdělečnou aktivitu. Betonové chodníčky, umělé osvětlení a dlouhá fronta u mola, odkud návštěvníci nastupují do přistavených lodiček, napovídají, že jeskyně je navštěvována větším množstvím turistů. 

Zdroj: VH

Poslední ze série navštívených jeskyní Cueva de Palmarito je přesně taková, jakou si každý nezávislý cestovatel přeje navštívit. Nepřekypuje davy cizinců, vstup do ní hlídá jen hrstka místních, kteří zde vybírají poplatek. Jeskyně není pro potřeby turismu nijak upravena. K její návštěvě potřebujeme svítilnu a vhodnou obuv. Na samém konci se nachází přírodní bazének se studenou zakalenou vodou, který však po asi 90minutové tůře nabízí příjemné osvěžení. 

Zdroj: VH

Publikováno: 9. 1. 2018 08:26 Nahlásit obsah