Kuba: Kde kvete ekoturismus

Kuba: Kde kvete ekoturismus Zdroj: VH

Na západ od hlavního města Kuby, Havany, se nachází jeden z prvních ekoprojektů, do kterého se Kubánci směle pustili. Jedná se o chráněnou biosférickou rezervaci pod záštitou organizace UNESCO, jež ocenila zalesňování holých svahů, které zde probíhalo v 70. letech 20. století.

S velkým očekáváním způsobeným popisem v knižním průvodci vjíždíme do ekovesničky, jejíž jedinou zajímavostí, jak se na první pohled může zdát, je její urbanistické rozvržení na čtyřech terasách. I okolní domečky několika desítek obyvatel a jediný hotel v oblasti jako by si z oka vypadly. Spojuje je stejný architektonický design bílé omítky a červených střech. 

Zdroj: VH

Snad je už po sezóně a vesnici zahraniční návštěvníci dávno opustili, a tak osaměle čeká na další příliv turistů na konci roku, nebo toto hustými lesy obklopené místo nestojí za přílišnou pozornost. Pravdou je, že většina zahraničních návštěvníků sem obvykle přijíždí na jednodenní organizovaný výlet z Havany, čemuž jsme se chtěly vyhnout. 

Zdroj: VH

Trochu rozladěné s nápadem, že s troškou alkoholu se nám bystří úsudek a všechno jde tak nějak snáz, vyrážíme vstříc restauraci postavené na mole nad jezerem s nevábným odérem, a pořizujeme dvě mojita v přepočtu za 40 Kč jedno a promýšlíme, kam povedou naše kroky dále. Jako české holky, které se velmi rychle přizpůsobily kubánskému pomalému životnímu tempu, nezůstáváme jen u jedné sklenice. Tušíme, že dnešní odpoledne strávíme na terase restaurace na kůlech. 

Zdroj: VH

Při večerní procházce všemi čtyřmi terasami, na nichž je vesnice postavena, zjišťujeme, že zdejší klid a pohoda působí na místní poměry až poněkud děsivě. Kubánci se běžně rádi baví, z reproduktorů hraje hlasitá hudba a v ulicích se tančí vášnivá salsa - to vše zde chybí. Dokonce i hlavní náměstí na nejvyšší terase zeje prázdnotou a i hospoda v jeho středu je zavřená. 

Zdroj: VH

A přece se i na tak klidném místě, jakým Las Terrazas rozhodně je, najde zábava, která nás uspokojila. Možná je řada vycházek po okolních kopcích pohoří Sierra del Rosario, jež místní s oblibou označují jako hory. I přesto, že nejvyšší kopec dosahuje výšky okolo 700 metrů nad mořem, je s sebou zapotřebí průvodce. Poblíž vesnice se nachází poklad ukrytý v hustém lesíku, ke kterému se dostaneme od parkoviště plného vysloužilých amerických veteránů.

Zdroj: VH

Jsou jím kaskádovitá jezírka Baňos de San Juan, která s oblibou využívají místní i zahraniční návštěvníci. Nutno podotknout, že okolí přírodních bazénků je na davy turistů připraveno. Nachází se zde restaurace, několik zastřešených posezení, i skromné ubytování v podobě prostých chatek. Koupání ve svěží nazelenalé vodě kaskád přijde během horkého dne jistě vhod. 

Zdroj: VH

Nejen z duševních požitků je člověk živ a proto je třeba uspokojit i tělo. Nedaleko restaurace, jejíž výhradní klientelu tvoří turisté z ciziny a bohatí Kubánci, nacházíme stánek. V něm drobný snědý muž prodává na ohni pečené vepřové maso. Se skromným přáním asi tak 400 gramové porce neuspěji a dostávám rovnou kilovou nálož krásně vonícího masa, jehož chuť ještě vylepší vynikající výpeček. 

Zdroj: VH

Zdá se, že odpoledne strávené v poříčním odpočívadle s následnou koupelí v kaskádách dostalo navíc díky vynikajícímu jídlu a chlazenému pivu zcela nový rozměr, díky němuž měníme na Las Terrazas názor. Celý dojem je pak ještě umocněn procházkou na nedalekou vyhlídku, z níž se nám na vesničku naskytne příjemný pohled. 

Zdroj: VH

Publikováno: 5. 12. 2017 15:01 Nahlásit obsah