Kambodža: Život na kůlech

Kambodža: Život na kůlech Zdroj: Shutterstock.com

V okolí slavného chrámového komplexu Angkor Wat poblíž města Siem Reap žijí lidé tradičním způsobem života a bydlí ve staletími prověřeném typu obydlí, domech na kůlech stojících až čtyři metry nad zemí.

Je vhodné zmínit, že se nejedná o klasický cihlový dům, jak ho známe. Kambodžané vyznávají mnohem jednodušší a praktičtější styl – na bambusové kůly připevní ve výšce čtyř metrů nad zemí podlážku budoucího obydlí, postaví stěny z palmového listí a vše přikryjí střechou z vlnitého plechu. Na pohled luxusnější stavení jsou postavena ze dřeva. Proč místní lidé dobrovolně bydlí doslova „na vysoké noze“? Důvod je prostý. Asijský veletok Mekong několikrát ročně zvedne svou hladinu a nelítostně zaplaví okolní nížinnou krajinu. Jeho hladina kolísá v průběhu roku až o 10 metrů.

Ve vesničce, kterou jsme během našeho objevování Kambodže navštívili, nejsou patrně na turisty zvyklí. Jako jediní běloši široko daleko ani nezpůsobujeme rozruch. Všichni si hledí svého. Vzhledem k období sucha se můžeme po dědině projít po svých. Dopravu v období dešťů však zajišťují drobné dřevěné loďky. Proti lodičkám místních je ta „naše“ úplný mercedes mezi loděmi. Vždyť disponuje ne příliš pohodlným, zato však na pohled dobře vypadajícím ratanovým nábytkem. Procházíme vesnicí a pozorujeme život místních obyvatel. Děti dovádějí u břehu řeky, opodál se na zemi suší ulovené krevety a ryby. Při pohledu na domy stojící na kůlech vidíme zřetelnou „rysku“ značící výšku, kam obvykle voda při záplavách dosahuje. Mnohdy až nad okna domečků.

Počasí je k nevydržení, vedro nás zahnalo do stínu obchůdku, který rovněž plní funkci hospody. Občerstvujeme se lahodným pivem Angkor, které je k naší radosti vychlazené. Ano, vesnice je poměrně moderní, mají zde elektřinu i televizi. Jediné, co jim chybí, je zdravotně nezávadná tekoucí voda. Místní si však nestěžují. Voda z řeky je prý po převaření vhodná na cokoli. I k pití.

Snad nikoho nepřekvapí, že i tak běžná věc jako toaleta je v Kambodži vzácností. Ze 14 milionů obyvatel si tento luxus mohou dopřát jen 4 miliony z nich. Není proto divu, že je venkov kontaminován odpadem z měst, kdykoli se Mekong rozlije. Každoročně umírá spousta lidí na různé epidemie. Nejvíce ohrožené jsou právě nehlídané děti, které si v této fekální spoušti hrají.

Náš lodivod velí zpět do lodě. Usedáme do ratanu a necháme se zavést až na největší sladkovodní jezero jihovýchodní Asie, Tonlé Sap. Náš lodivod a průvodce v jedné osobě nám lámanou angličtinou vysvětluje, že jezero je velké jako moře. A má pravdu. Na druhý břeh nedohlédneme.

Na cestě zpět znovu pozorujeme vesnici, kterou jsme navštívili, tentokrát zvenčí. Řeka zkrátka v Kambodži, a nejen zde, tvoří základ spokojeného života. Lidé se v ní koupou, čistí zuby, kálí, myjí nádobí a zeleninu a v neposlední řadě funguje také jako významná dopravní tepna spojující podobné vesnice s většími městy. Během naší plavby pozorujeme zajímavou scénku, kdy chlapík močí po proudu do řeky, pod ním si v ní hrají děti a o kousek níže myje paní nádobí. Kambodža zkrátka není jen země plná náboženských chrámů. 

Galerie Život na kůlech Život na kůlech Prohlížet galerii

Publikováno: 13. 6. 2017 10:47 Nahlásit obsah