Kambodža: Plážová pohádka ostrova Koh Rong

Kambodža: Plážová pohádka ostrova Koh Rong Zdroj: Lucie Pazderková

V posledních letech se v jihovýchodní Asii hledají panenské a turismem nezničené ostrovy čím dál obtížněji. Nízké ceny letenek do této oblasti lákají každoročně spousty turistů, což se do ostrovů silně promítá.

Na jedné straně pozitivně - turismus rozvíjí úroveň služeb a ubytování a zároveň přináší živobytí místním obyvatelům. Pokud ale místo maximálního komfortu hledáte nedotčený ráj s minimem lidí, musíte se vydat na méně známá místa. Zamiřte do Kambodži! Na ostrovech Koh Rong a Koh Rong Samloem nenajdete auta ani motorky, betonové silnice ani stavby, žádné velké hotelové resorty. Jen romantické dřevěné bungalovy, opuštěné pláže s jemným bílým pískem a křišťálově teplou vodou, neporušené džungle a dokonalý klid.  

Na oba ostrovy se dopravíte snadno a rychle speed boatem z města Sihanoukville. První zastávkou je menší a ještě klidnější Koh Rong Samloem, druhou zastávkou je přístav Koh Toch na Koh Rongu, kam se dostanete za 45 minut.

Přístav Koh Toch Zdroj: Lucie Pazderková Celý ostrov má 78 kilometrů čtverečních, většinu ale pokrývá džungle. V sedmi zátokách najdete 28 nádherných pláží. Spousta z nich je úplně opuštěná, na některých je jen pár bungalovů a dostanete se sem jen lodí, na některých si můžete i pronajmout stan - každý si tu najde svoji míru pohodlí. Na vzdálenější pláže se dostanete pomocí tzv. water taxi.

Koh Toch

Vesnička Koh Toch je nejrušnějším místem ostrova - pokud nehledáte úplnou samotu, můžete se ubytovat přímo tady. Nečekejte ale vesničku ve slova smyslu, jak známe z Evropy - je to spíše taková ulice na pláži, lemovaná dřevěnými bary, restauracemi a hostely. Nejlevnější ubytování tu najdete i pod $10 za pokoj - ale pozor, v noci tu může být velký hluk. Vesnička je velmi oblíbená mladými turisty, někteří tu dokonce zůstávají delší dobu a pracují v místních barech, nebo se snaží rozjet vlastní podniky, nenechte se tedy překvapit hippie atmosférou a všudypřítomnou vůní marihuany. Koh Toch Zdroj: Lucie Pazderková

Za větším komfortem i klidem ale stačí ujít pár kroků na nádhernou pláž Koh Toch, kde najdete také ubytování v útulných bungalovech, i když o něco dražší.

Pohoda i výlety

Snadno se pěšky dostanete i na pár dalších, ještě klidnějších pláží - lehkou třiceti minutovou procházkou na Long Set Beach, nebo padesáti minutovým trekem džunglí na Long Beach. Rybářská vesnička Zdroj: Lucie Pazderková

Ideálním způsobem, jak poznat ostrov, je vyrazit na výlet lodí. Společnosti nabízejí půldenní, celodenní i vícedenní výlety. Za celodenní výlet zaplatíte zhruba $25 a za tu cenu rozhodně stojí. Každý výlet je trochu jiný, určitě vás ale čekají zastávky na několika nádherných plážích se šnorchlováním, skákání a koupání přímo z lodi, procházka džunglí, návštěva  malé místní rybářské komunity a vyzkoušíte si rybaření.

Rybářská vesnička Zdroj: Lucie Pazderková K tomu máte v ceně neomezený přísun studené vody, dvě piva, ochutnávku místní whiskey, čerstvé ovoce a BBQ oběd přímo na lodi. Večer vás ještě čeká koupání při západu slunce a cestou do přístavu ještě třešnička na závěr - šnorchlování se světélkujícím planktonem.

Líné plážové dny si můžete zpestřit například půjčením kajaku či potápěním. Koupání při západu slunce Zdroj: Lucie Pazderková

Party na pláži

Pokud si naopak chcete trochu povyrazit a máte rádi taneční hudbu, vyrazte v sobotu na Police Beach, kde můžete tančit až do rána za zvuku techna, housu a drum and bassu. Za úplňku se tu vždy koná populární full-moon party, která pokračuje na Long Set beach ještě celé další dopoledne. Long Beach Zdroj: Lucie Pazderková

S návštěvou neváhejte

Zkrátka a jednoduše, na své si tu přijde každý milovník moře. Jen si pospěšte, než bude pozdě! Velkou část ostrova si pronajala investiční skupina, která tu v budoucnu plánuje stavět velké hotely, kasina, golfové hřiště i mezinárodní letiště.

Publikováno: 21. 3. 2018 08:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.