Itálie: Il Duomo, symbol Milána

Itálie: Il Duomo, symbol Milána

V samém centru města vystavěli jeho obyvatelé jednu z nejzdobenějších a nejnákladnějších staveb Itálie. Katedrála, jejíž stavba zabrala téměř půl tisíciletí, se honosí mnoha architektonickými styly a může být právem považována za milánský klenot.

Druhé největší město Itálie, které i se svými předměstími čítá bezmála 7 milionů obyvatel, je proslulé zejména módními domy a obchody, kde klientelu tvoří hlavně velmi movití a vlivní. Metropole se pyšní i světoznámou budovou opery Teatro alla Scala, která uvádí jednu z nejznámějších oper vůbec, Carmen. Hlavní atrakcí, na niž jsou Miláňané pyšní a za kterou se sem rozhodně vyplatí zajet, je honosný Il Duomo stojící přímo na hlavním náměstí v srdci města.

Katedrála, jejíž celý název zní Katedrála Narození Panny Marie, je největší gotickou sakrální stavbou na světě. Její konstrukce započala již v roce 1386. Miláňané si s dokončením dómu dali načas. Jako oficiální datum dostavby se uvádí rok 1887, přestože některé úpravy byly provedeny až ve 20. století. Prvenství katedrála stvrzuje i svými úctyhodnými rozměry, a to délkou 157 m, šířkou 109 m a výškou celých 109 m. Vždyť jen pozlacená socha Panny Marie na vrcholu útlé věže měří čtyři metry.

Tímto však výčet oslnivých cifer nekončí. Pětilodní katedrála respektující tvar kříže, jejíž největší chrámová loď dosahuje výšky 45 m, je zdobena 135 věžičkami, 146 vitrážovými okny a více než třemi tisícovkami soch. Hlavní prostor je natolik rozsáhlý, že dokáže pojmout na 40 tisíc lidí. Chrám zkrátka oplývá půvabem, který musí oslnit každého návštěvníka. A o to jistě jeho stavitelé celá staletí usilovali. Proto se rozhodli celou budovu obložit mramorem v době, kdy se gotické katedrály stavěly hlavně z kamene.

Díky rozsáhlé konstrukci, jejíž stavba překonala několik významných architektonických epoch, je dóm přehlídkou stavitelských stylů a architektonických řešení. Skvostně však nevypadá jen zevnějšek katedrály. Interiér se honosí sochou sv. Bartolomea, několika sarkofágy i kryptou s pozůstatky sv. Karla Boromejského. Pravděpodobně nejslavnější relikvií stavby je však hřebík, kterým byla údajně Ježíšova pravá ruka přibita ke kříži. K vidění je jednou za rok.

Milán ale není jen o katedrále. Hned několik kroků od dómu se nachází nákupní galerie Viktora Emanuela II., kam své vydělané peníze chodí utrácet místní i zahraniční prominenti. Dominantou galerie je její křížový půdorys a prosklená kupole, která okázalý interiér prosvětluje. Pozornosti návštěvníků by neměla uniknout ani budova již zmíněného operního domu či hrad Castello Sforzesco pocházející z 15. století, ve kterém dodnes sídlí několik muzeí.

Lombardská metropole jednoduše hýří architektonickými památkami, které by jistě neměly uniknout nejednomu cestovateli. Snadná dostupnost leteckou dopravou z ní činí ideální místo k návštěvě během prodlouženého víkendu.

Publikováno: 6. 9. 2017 13:10 Nahlásit obsah