Indie: Pískovcový minaret v zahradách Lálkótu

Indie: Pískovcový minaret v zahradách Lálkótu Zdroj: VH

Třináct kilometrů jižně od centra hlavního města indického subkontinentu se do výšky 72,5 metrů tyčí muslimská stavba, která v době svého vzniku předznamenala nástup islámu a jeho setrvání po několik stovek let.

Minaret Kutub minár jsme jako jednu z mála historických památek nestihly navštívit během naší první cesty po Indii na jaře roku 2015. Zcela přirozeně ji zařazujeme na první místo seznamu míst, která musíme vidět letos. Vzhledem k její větší vzdálenosti od centra metropole, která nikdy nespí, vyrážíme tuk-tukem na prohlídku hned ráno, protože doprava v ulicích Nového Dilí během dne ještě více zhoustne. 

Zdroj: VH

Pozoruhodná stavba se rozkládá v pěstěných zahradách bývalého historického města Lálkótu založeného v osmém století kmenem Tomarovců. Celému komplexu vévodí věž postavená z červeného pískovce, jejíž stěny jsou bohatě zdobeny ornamentálními vzory a kaligrafickými citacemi z koránu tolik typickými právě pro muslimskou architekturu.  

Zdroj: VH

Práce na výstavbě věže začaly na konci 12. století a předznamenaly muslimskou dominanci, která trvala až do roku 1857. Na stavbě nebo jejím vzezření se podílelo hned několik panovníků. První z nich, Kutbuddín, nechal nejprve zbudovat jen první patro, na které dalšími čtyřmi navázal Iltutmiš. 

Zdroj: VH

Jejich následovník Fírúzšáh pak přestavěl vrchol muslimské stavby a nechal ji obložit mramorem. Do dnešních dnů se však dochovala pouze původní konstrukce z červeného pískovce, zato však detailně zdobená. 

Zdroj: VH

V komplexu náboženských a královských staveb se kromě zbytků mešity a několika hrobek panovníků nachází i železný sloup, který stojí v rohu mešity v naprostém kontrastu k typicky islámskému prostředí. 

Zdroj: VH

Sloup, jehož výška činí 7,2 metrů je z metalurgického hlediska považován za naprostý zázrak, neb je vyroben z téměř čistého železa a nerezaví. Pověst praví, že komu se podaří sloup obejmout s rukama spojenýma za zády, tomu se vyplní přání. Indičtí památkáři však sloup obehnali plotem, takže mají bohužel všichni návštěvníci prahnoucí po kousku štěstí smůlu. 

Zdroj: VH

Publikováno: 19. 9. 2017 11:39 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.