Indie: Do nitra starověkých jeskyní v Adžantě

Indie: Do nitra starověkých jeskyní v Adžantě Zdroj: VH

V ohbí indické říčky Vághóry se nachází chrámový komplex buddhistických jeskyní vytesaných do skal. Sevřeny úzkou soutěskou, upadly skalní příbytky v Adžantě na dlouhá staletí do zapomnění a objeveny byly čirou náhodou v roce 1819 Johnem Smithem z 28. madráské kavalerie, který při lovu na tygry mezi houštím zahlédl vrchol fasády jeskyně č. 10.

Tyto více než 2000 let staré jeskynní příbytky tak opět spatřily světlo světa. Jaký je jejich příběh?

Jeskyně jsou vytesány do svislé skály hluboko ve vyprahlých horách. Ještě před 200 lety bylo toto místo známé jen domorodcům. Jejich vchody byly pohřbeny pod mohutným příkrovem lián a džungle. Až na začátku 19. století bylo tajemství jeskyní odhaleno skupinkou vojáků Východoindické společnosti při honu na tygry. Vedeni místním chlapcem, zahlédl jeden z vojáků římsu dnešní desáté jeskyně. Z objevu ve stylu Indiana Jonese se okamžitě stala senzace světových rozměrů.

Při bližším archeologickém průzkumu bylo objeveno 28 jeskyní vytesaných do čedičové skály. Interiéry některých z nich zdobí sloupoví a stropy žebrování, naprostý úžas však dodnes v návštěvnících, podobně jako tehdy v objevitelích jeskyní, vzbuzují skvostné a téměř neporušené nástěnné malby, které se vedle četných kamenných soch Buddhy dochovaly ve stejně zářivých barvách, které jim dávnověcí umělci přidělili. K vidění jsou scény z bitev, výjevy z pralesa, plachetnice i ulice měst, obrazy milenců a tisíců zlatavých Buddhů. 

První jeskyně na tomto odlehlém, přesto turisty hojně navštěvovaném místě, vznikly již v 2. stol. př. n. l. V období svého největšího rozkvětu skýtaly útočiště pro dvě stovky mnichů a početné komunitě malířů, sochařů a jiných umělců. Věhlas komplexu jeskynních chrámů však netrval dlouho a v 7. století našeho letopočtu byly jeskyně záhadně opuštěny. Zda to bylo kvůli rostoucí popularitě obdobných posvátných míst v nedaleké Ellóře, nebo buddhismus začal ustupovat sílícímu hinduismu, se v dnešní době již nedozvíme. Snad jen díky tomu, že jeskyně upadly do zapomnění, nebyly nikdy vypleněny muslimskými nájezdníky, kteří jinak posvátná místa s oblibou ničili. 

I přes značnou vzdálenost od nejbližšího velkého města Aurangabadu je komplex navštěvován početnými skupinami Indů objevujících nekonečnou rozmanitost své země i cestovatelů ze všech koutů světa. Pocitu vidět oslnivé malby mnohdy staré až dva tisíce let se však jen těžko něco vyrovná, a proto neodoláme a po indických cestách plných výmolů a děr se i my vydáváme na tříhodinový výlet taxíkem.

Zdroj: VH

Publikováno: 31. 8. 2017 09:09 Nahlásit obsah