Guatemala: Východ slunce nad Tikalem

Guatemala: Východ slunce nad Tikalem

Daleko v hustém a neprostupném pralese asi 2 hodiny jízdy od malebného městečka Flores se rozprostírá úchvatné mayské město Tikal, jehož osamocené vrcholky pyramid ční nad okolní džunglí.

Pět hodin ráno, tma jako v pytli a my se za svitu čelovky vydáváme na krátký trek džunglí. Spěcháme. Okolo šesté ranní začne svítat a my prostě východ slunce nad Tikalem musíme stihnout. Aby také ne. Vždyť jsme kvůli němu vstávali o půl třetí ráno. Poslední etapou závodu džunglí je vyšplhání se na jednu z šedesátimetrových pyramid. Těsně před šestou se uřícení dostáváme na samotný vrcholek a naskýtá se nám opojný výhled na prales pod námi a z něj vykukující špičky okolních pyramid.

Zaposloucháme se do zvuků zvířat žijících v houštinách pod námi. Opice vřeští jedna přes druhou a strašlivý řev vřešťanů nám nahání strach. Dle místního průvodce byl právě výrazný hlasový projev této opice použit filmaři při natáčení Jurského parku jako řev tyranosaura. V duchu myslíme na to, jaké je to báječné, že jsme tady nahoře. Čekáme na rozbřesk, stále čekáme a nic. Se slovy, „to je vše, dnes je zataženo“ jsme pochopili, že slunce už vyšlo někde za mraky a my byli o tu podívanou ochuzeni.

Při procházce po Plaza Central, které je ze všech čtyř světových stran obklopeno čtyřmi stavbami, jsme sice unavení, přesto brzkého vstávání nelitujeme. Vždyť se kocháme pohledem na hlavní turistické lákadlo areálu, Chrám masek. Tuto chrámovou pyramidu nechal vystavět panovník Ah Cacao a stavbě daly jméno dvě masky zdobící široké hlavní schodiště. Na vrcholcích pyramid Mayové prováděli krvavé rituály a obětiny, které jim měly zajistit přízeň bohů. Nejlepší výhled na Chrám masek je z protilehlého Chrámu velkého jaguára, odkud obdivujeme i roztodivnou přírodu jako třeba stromy porostlé jinými rostlinami. Představujeme si, jak asi mohlo město v dobách svého největšího rozkvětu vypadat se vší tou barevnou štukovou výzdobou a výjevy z náboženského života.

Nicméně ani bohové nejsou všehoschopní. Jak jinak si vysvětlit náhlé opuštění města obyvateli a jeho okamžitý zánik? Ani v dnešní moderní době nejsou vědci schopni tuto hádanku rozluštit. Zjistili snad Mayové, že jsou jejich chrámy postaveny z málo odolného a drolivého kamene, který příliš dlouho nevydrží, a proto odešli? Kdo ví. Jedno je však jisté. Zanechali po sobě úchvatné město s magickou duchovní atmosférou uprostřed guatemalské džungle, které v duších návštěvníků zanechá hlubokou stopu.

Publikováno: 24. 8. 2017 15:08 Nahlásit obsah