Gruzie: Městečko jak pro termity

Gruzie: Městečko jak pro termity Zdroj: VH

Daleko na jihozápad od hlavního města Gruzie, Tbilisi, se nachází skalní klášter Vardzia. Ten tehdejší stavitelé vybudovali ve 12. století vysoko ve vápencovém útesu. Pozoruhodné termití město vyhloubené primitivními nástroji do skal dodnes zaujímá v srdcích Gruzínů zvláštní místo.

Na jednodenní výlet z Tbilisi vyrážíme časně ráno. Čekají nás čtyři hodiny cesty minivanem přes městečko Borjomi vyhlášené léčivými teplými i studenými prameny, které však v porovnání s destinací, jež nás čeká na konci dnešního putování, působí poněkud nudně. Další zastávka u pevnosti Chertvisi nacházející se na skalním útesu na soutoku dvou řek je o něco působivější a předznamenává, že se blížíme k hlavní atrakci tohoto dne. 

Zdroj: VH

Už samotná jízda úchvatnou divokou přírodou se zasněženými horami v pozadí patří k vrcholným zážitkům návštěvy země ležící mezi Černým a Kaspickým mořem. Krajina je stejně dramatická jako kdekoli jinde v Gruzii. Silnice se vlní údolími, úzkými kaňony se strmými stěnami a vyprahlými skalnatými svahy. 

Zdroj: VH

A právě v této magické oblasti se nachází městečko Vardzia vyhloubené do vápencové stěny. Město před 800 lety založil král Jiří III., ale věhlas získalo až poté, co zde jeho dcera Tamara Gruzínská nechala vystavět jeskynní klášter. Postupem času se náboženská stavba rozrostla na celé město, které v době své největší slávy obývaly dva tisíce mnichů. Město, jehož obyvatelé žili v jeskyních zbudovaných ve třinácti patrech nad sebou, proslulo jako duchovní centrum. 

Zdroj: VH

Celkem se zde nacházelo 400 do skály vyhloubených místností, mnichové se modlili ve 13 kostelech a volný čas trávili ve 25 vinných sklípcích. Některé jeskyně jsou spojeny labyrintem prudkých schodišť rovněž vytesaných do vápence. Srdcem posvátného komplexu je kostel Nanebevzetí s dvěma působivými oblouky a zavěšenými zvony. 

Zdroj: VH

I přes nepřízeň přírody v podobě silného zemětřesení, které poškodilo vnější zeď, a četné bitvy si Vardzia zvládla udržet svůj význam po celá staletí. Její půvab a působivou polohu uprostřed strmé skalní stěny v současnosti obdivují tisíce návštěvníků ročně. 

Zdroj: VH

Publikováno: 13. 9. 2017 16:22 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.