Filipíny: Za nártounem, nejmenší opičkou světa

Filipíny: Za nártounem, nejmenší opičkou světa Zdroj: VH

Časně ráno přistává letadlo filipínských aerolinek v Tagbilaranu na ostrově Bohol, který patří do skupiny středních Visayasů. Naším cílem po následujících pár dnů budou pověstné Čokoládové kopce nacházející se v samotném srdci ostrůvku a útulek s nejmenšími opičkami na světě - nártouny.

Na prohlídku obou míst vzdálených od pobřežní oblasti asi 70 kilometrů se rozhodneme vydat na skútru. Díky nízkému provozu a silnicím v dobrém stavu se motorka jeví jako ideální dopravní prostředek, což se nakonec ukáže sice jako dobrodružné ale poněkud vyčerpávající řešení. Výlet začínáme ve svěžím ránu, kdy teplota ještě nedosahuje denních maxim. Po první hodině jízdy zastavujeme kvůli dešti v jedné z ostrovních vesnic. 

Zdroj: VH

Při popíjení rumu s kolou a čekání, než se vyčasí, se stáváme svědky prodeje a nákupu drobných selátek, které za pronikavého kvičení jejich noví majitelé cpou do bílých pytlů s prostřihnutými otvory na rypák. V restauracích z nich vyrobí místní delikatesu zvanou lechon, což je mléčné selátko pomalu pečené několik hodin. 

Zdroj: VH

Po další hodině a půl se dostáváme do centrální oblasti Boholu, kde se před námi otevře rovná pláň se stovkami zelenajících se kopečků připomínajících dětské bábovičky. Majestátní Čokoládové kopce, které svůj název získaly díky hnědé barvě nízkého travnatého porostu, jež se vždy v období sucha mezi únorem a červencem takto zbarví, se táhnou daleko za horizont, a jsou ve větších či menších skupinách rozesety po celém ostrově. My ale přijíždíme těsně po období dešťů, takže čokoládové zbarvení kopce zdeleka nemají. 

Zdroj: VH

S největší pravděpodobností vznikly zdvihem korálových usazenin a postupem času je do nynější podoby formovala větrná a vodní eroze. Jelikož tato teorie vzniku nebyla potvrzena, možná se uplatní místní legenda, podle které se jedná o slzy nešťastného obra se zlomeným srdcem. 

Zdroj: VH

Na zpáteční cestě se zastavujeme u druhé atrakce ostrova. Je jí útulek pro nejmenší opičku světa, nártouna, který se endemicky vyskytuje jen na Filipínách a několika okolních ostrovech. Nártoun byl pojmenován podle extrémně dlouhého nártu. Kromě toho má také obrovské oči, které zabírají větší část lebky, a díky nimž má miniaturní primát skvělý zrak. Pokud bychom měly velikost nártounových očí přirovnat k velikosti postavy člověka, byly by naše oči stopadesátkrát větší. Mezi další fantastické vlasnosti opičky patří například i schopnost otočit hlavou o téměř 360 stupňů. 

Zdroj: VH

Roztomilý primát však patří mezi jedny z nejvíce ohrožených opic světa. V minulosti byl masivně odchytáván ve volné přírodě a překupníci jej prodávali jako domácího mazlíčka. Málokdo ví, že je nártoun schopen spáchat i sebevraždu, pokud je držen v zajetí. V současnosti je téměř nemožné drobného primáta spatřit mimo útulky, v jejichž přirozeném prostředí se mu náramně daří. 

Zdroj: VH

Publikováno: 14. 8. 2017 10:55 Nahlásit obsah