Filipíny: Město plné rakví

Filipíny: Město plné rakví Zdroj: VH

Po přejezdu Kordilerami, jednou z nejmalebnějších krajin ostrovního státu, která se rozprostírá na severu největšího filipínského ostrova Luzon, se dostáváme do tajemného horského městečka Sagada, z jehož mystické pohřební atmosféry mrazí.

Zdroj: VH

Sagada se v průběhu let stala Mekkou batůžkářů, kteří se rozhodli procházkami po lesních pěšinách prozkoumat malebnou přírodu a užít si adrenalinová dobrodružství při speleologických výpravách, jež zvládné i úplný začátečník. Nejpopulárnější z nich je jednoznačně jeskyně Sumaging, která si díky své prostornosti vysloužila název Velká jeskyně. Její obří podzemní komory jsou domovem bizarních skalních formací, jež celá staletí do vápence sochala říčka, která celým podzemním systémem protéká. 

Zdroj: VH

Zvláštní útvary nesoucí neméně bizarní názvy mnohdy odvozené od svého vzhledu se nacházejí hluboko v útrobách jeskyně. Po překonání místa obývaného netopýry a několika malých vodopádů a slanění do ještě větší hloubky pozorujeme za svitu silné lucerny, která je jediným zdrojem světla v jinak úplně temném podzemí, formace jako Králova záclona, Čokoládový dort, Želva či skalní trojice Král, Královna a Dítě, jež dostaly své pojmenování podle podivně tvarovaného vápence připomínajícího lidské pohlavní orgány. 

Zdroj: VH

Město položené ve výšce bezmála 1 500 metrů nad mořem si pozornost návštěvníků získalo hlavně díky zvláštnosti, která většině z nás způsobí mrazení po zádech. Na vysokých pískovcových útesech a v útrobách jeskyň se nacházejí stovky rakví, které sem umístili pozůstalí ve snaze přivézt duchy zemřelých co možná nejblíže k nebi. Mnohé z posmrtných dřevěných boxů jsou staré až stovky let. 

Zdroj: VH

Jeskyně Lumiang, ve které se tísní více než stovka starých dřevěných rakví vyřezaných z kmenů stromů a z nichž některé jsou staré až 500 let, se nachází nedaleko dobře značené pěší stezky. Mnohé z nich jsou ozdobeny rytinami ještěrek, které jsou symbolem dlouhověkosti a plodnosti. Na první pohled nás překvapí, že rakve jsou poměrně krátké i na jinak drobné Filipínce. Vysvětlení je prosté. Tělo nebožtíka pozůstalí do dřevěného boxu umístí až posmrtně v poloze lidského plodu.

Zdroj: VH

Není pochyb, že tento způsob pohřbívání je v okolí Sagady velmi oblíben. Výsada být pohřben v jedné z jeskyní nacházejících se v okolí horského městečka ale není samozřejmostí. Bohové si od bohatých igorotských stařešinů, pro než jsou exkluzivní pohřební místa vyhrazena, žádají desítky kusů dobytka. 

Zdroj: VH

V přiznačně nazvaném Údolí ozvěn (The Echo Valley) je k několika rakvím jako pohřební doplněk přidána i židle, na níž spočívá tělo zemřelého během obřadu. Někteří pozůstalí rovněž trvají na tradici přenést tělo mrtvého až k zavěšené rakvi, protože věří, že v tělesných tekutinách zemřelého je obsažen jeho talent a štěstí. V odpoledním slunci a stínohře vrhané okolními stromy na zavěšené rakve vypadá strašidelné údolí jako fascinující místo pro věčný odpočinek.

Zdroj: VH

Publikováno: 12. 9. 2017 10:17 Nahlásit obsah