Filipíny: Měsíční krajinou až k sopce, která rozpoutala peklo

Filipíny: Měsíční krajinou až k sopce, která rozpoutala peklo Zdroj: VH

15. června roku 1991 se přesně v půl třetí odpoledne v okolí obrovského vulkánu Mt. Pinatubo rozpoutá peklo, na jehož konci zůstane na 847 zmařených životů. Neklidná sopka vyvhrne smrtící lavinu žhavého plynu a prachu, které stovky čtverečních kilometrů zasypou sopečným popílkem.

Po celá staletí brali místní obyvatele vulkány Mt. Pinatubo a Mt. Arayat nacházející se v okolí města Angeles jako naprostou samozřejmost. To se změnilo onoho osudného dne, kdy se během mocného výbuchu, který vulkán doslova rozthrl vejpůl, do vzduchu vznesl sloupec popela a sopečné horniny, jež dosahoval strašidelných 40 kilometrů. Sopka ztratila na výšce a zřítila se o 300 metrů na současných 1 486 metrů. 

Zdroj: VH

Jemný popílek a úlomky horniny, mnohé o velikosti pěsti, pod svými nánosy doslova pohřbily krajinu v bezprostřední blízkosti a dolétly až do Angeles, Clark, Airbase i Subic Bay. Jakoby snad jedna katastrofa, která obyvatele srazila na kolena, sebrala jim střechu nad hlavou, a mnohé usmrtila, nestačila. Dílo zkázy dokonal tajfun, který vzápětí udeřil na severním ostrově Luzon. Proměnil sopečný prach ve vulkanické bahno, což mělo pro vesničany zničující následky. Na západě od Mt. Pinatuba, sopečný bahnotok, lahar, změnil tok řek a pohřbil celé vesnice. 

Zdroj: VH

Celé katastrofě a ztrátám na životech se možná dalo zabránit. Filipínci žijící v horských oblastech středního Luzonu upozornili úřady na bílé obláčky, které se objevily v reakci na jinou přírodní pohromu a vznášely se z hory vzdálené přibližně 100 kilometrů od epicentra zemětřesení, které v červenci roku 1990 postihlo právě střední část ostrova. Vědci vyslaní k Mt. Pinatubo, kteří měli situaci zmapovat, však konstatovali, že kromě sesuvů půdy, místním obyvatelům žádné další nebezpečí nehrozí. V tu chvíli ještě netušili, jak strašlivě se spletli, a jaké následky jejich rozhodnutí bude v blízké budoucnosti mít. 

Zdroj: VH

I přes hrůzný osud, který obyvatele okolních vesnic, se někteří dobrovolně rozhodli v oblasti zůstat a dnes pracují zejména v turismu. V současnosti vulkán vypadá poměrně stabilně, proto jeho krutou krásu chceme poznat i my. Časně ráno nasedáme do džípu, který je prakticky jediným dopravním prostředkem, jež nás k úpatí děsivého velikána doveze. Trek měsíční krajinou je připomínkou obrovské vulkanické erupce, která se zde odehrála před téměř třiceti lety. 

Zdroj: VH

Křehká hornina, která tvoří zdejší krajinu, nasvědčuje četnosti sesuvů půdy, k nimž zde dochází při každém vydatném dešti nebo tajfunu. Jak může být filipínské počasí nevyzpytatelné poznáváme během odpoledního návratu. Z ničeho nic se spustí prudký dvacetiminutový liják, my promokáme na kost, abychom vzápětí mohly uschnout na prudkém slunci, které se na obloze objeví po průtrži mračen. Běžné aprílové počasí je proti tomuto jen slabý odvar. 

Zdroj: VH

Na výstup si vyhrazujeme asi dvě hodiny. Procházka měsíční krajinou je strhující zážitek. Pozvolna stoupáme korytem řeky, která se v období dešťů může změnit ve veletok. Brodíme se po kolena v osvěžující vodě, až postupně dorazíme ke kráterovému jezeru uprostřed samotného vulkánu. Za svitu odpoledního slunce hraje jeho hladina všemi odstíny zelené. I když přímo zve ke koupání, smočit byť jen kotníky v jeho nazelenalých vodách je zakázano kvůli jemnému písku, v němž lze velmi snadno uvíznout. 

Zdroj: VH

Cestu nazpět zvládáme hravě i díky dešti, který se spustil, a žene nás v poklusu dolů. Na změnu počasí tohoto charakteru nejsme připravené. Pláštěnky jsme záměrně nechaly v hotelovém pokoji, abychom snad déšť dopředu nepřivolaly. Poslední úsek do Santa Juliany zdoláváme opět v džípu. Mohutná kola silného stroje si to šinou tam, kde ještě ráno byla prašná pěšina. Nemůžu se zbavit myšlenek na strašlivou erupci, která se v těchto místech odehrála před necelými třiceti lety. Doufejme, že se nitro sopky na dlouho uklidnilo a nebude místní obyvatele v brzké odbě děsit. 

Zdroj: VH

Publikováno: 13. 7. 2017 14:48 Nahlásit obsah
Témata: Svět filipíny Sopka