Filipíny: Koupání v průzračných lagunách

Filipíny: Koupání v průzračných lagunách Zdroj: VH

Coron Islands vzdálené necelou hodinu letu od Manily, hlavního města Filipín, nabízí vše, co dvanáctimilionová megapole není. Vesnický charakter, poklidnou atmosféru, takřka nulovou dopravu plynoucí z přítomnosti jen několika silnic a hlavně podvodní svět kypící životem.

A je to právě potápění, které zdejší skupinu ostrovů tolik proslavilo. V průzračném moři se kromě miliónů barevných rybek a dlouhého korálového útesu nacházejícího se mnohdy jen několik desítek centimetrů pod hladinou, nachází hned několik vraků, které tu zůstaly po Japoncích jako přípomínka druhé světové války. Přesto, že jsem držitelkou potápěčského průkazu, nepotápěla jsem se více než tři roky. Namísto stresu pod hladinou volím bezpečnější šnorchlování a obdivování okolních přírodních krás z paluby malého dřevěného katamaránu. 

Zdroj: VH

Ačkoli se Coron Islands nacházejí uprostřed blankytně modrého moře, nenajdeme na ostrovech žádnou malebnou pláž. Všechny půvabné plážičky se nacházejí mimo největší ostrov, do délky měří zpravidla jen několik desítek metrů a jedinou možností, jak na jejich bílém písku spočinout, je dorazit sem soukromou lodí, kterou si lze za poplatek pronajmout klidně na celý den. 

Zdroj: VH

Dominantou, kvůli které jsme sem přijely, jsou vápencové útesy s ostrými hranami které umně vysochala sama příroda. Nejpůsobivějším místem s útesem tyčícím se z průzračně nazelenalé vody je Kayangan Lake a Blue Lagoon. Překrásná je i Twin Lagoon, kde se mísí studená voda s teplou. Tento přechod způsobuje nižší viditelnost pod hladinou. I v místech, kam denně přilétají desítky zahraničních návštěvníků, však existují osamělé laguny. Příkladem je Green Lagoon, jejíž mělké části jsou sice plné mořských ježků, ale kterou máme jen pro sebe.

Zdroj: VH

V minulosti hlavní město ostrova Busuanga proslavil boom těžby manganu, která zde probíhala ještě před druhou světovou válkou. O dékadu později se zde naplno rozvinul hlubokomořský rybolov. V současnosti však místní ekonomiku ovládá turismus, čehož Filípinci hojně využívají a prakticky celá hlavní ulice je lemována výhradně zařízeními obsluhujícími zahraniční návštěvníky, ať už se jedná o hotely, restaurace, cestovní kanceláře či potápěčské agentury. 

Zdroj: VH

Ani takovému ráji na zemi, kterým Coron Islands bezpochyby jsou, se nevyhýbají přírodní katastrofy. Tajfuny se sice v této tichomořské oblasti objevují pravidelně, občas však udeří větší silou, než místní očekávají. Zatím poslední velká pohroma v podobě tajfunu Yolanda dorazila na zdejší ostrůvky v listopadu 2013. Vítr o rychlosti 200 km za hodinu a následná bouře udeřily přes noc a nechaly za sebou zničené budovy, celé rodiny bez střechy nad hlavou a připravily o život více než tucet lidí. 

Zdroj: VH

Ani katastrofa těchto rozměrů nepřipravila obyvatele o chuť na ostrově zůstat a dále rozvíjet své podnikání. Okusit život v exotickém prostředí touží i spousta západních cizinců. Hostel, v němž jsme byly ubytované, vlastní Španěl, který zde našel životní partnerku. Sympatický hispánec nám také doporučil bar, jemuž vládne Čech. A opravdu. Přátelský Ostravák ve své nálevně servíruje vynikající filipínskou kuchyni, alkoholické koktejly z čerstvého ovoce a skvělé chlazené pivo. Krajany, jak vidno, lze najít kdekoli ve světě. 

Zdroj: VH

Publikováno: 20. 6. 2017 11:49 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.