Cromwell – městečko lákající červeným zlatem s peckou

Cromwell – městečko lákající červeným zlatem s peckou Zdroj: Shutterstock.com

Cromwell - malé, po většinu roku téměř ospalé maloměsto, rozkládající se v Centrálním Otagu na jižním ostrově Nového Zélandu. Proč však fenomén tohoto místa již odnepaměti překračuje jeho hranice? Odpověď je nasnadě – zlato. Každá doba však viděla „zlato“ v něčem jiném.

Není zlato jako zlato

Příběh města se začal psát v roce 1862, kdy dvojice zlatokopů, pánové Hartley a Reilly, objevila řekněme poněkud větší zrnko zlata v cromwellské roklině. Následující roky desítky tisíc prospektorů v honbě za rychlým zbohatnutím musely snášet horká, suchá léta, studené, kruté zimy a hlad. Již v polovině 19. století překročil fenomén Cromwellu poprvé své hranice, kdy se do okolí začali sjíždět čínští havíři, aby nahradili havíře evropské, kteří se během zlaté horečky přesunuli na Západní pobřeží ostrova.

Není však všechno zlato co se třpytí. O století později Cromwell přečkal éru zlaté horečky a stal se servisním místem ovocnářství Nového Zélandu. A tato zpráva se kupodivu dostala až k hranicím České republiky, odkud se každoročně vydává na tisíc batůžkářů, tentokrát v honbě za tzv. červeným zlatem s peckou. Stejně jako čínské horníky či kalifornské zlatokopy hnala mezi místní kopce vidina rychlého zbohatnutí, o 150 let později vidina skvělého výdělku do místních končin přitahuje (nejen) české batůžkáře, kteří sice musí snášet horká, suchá léta, ale krutým zimám a hladu se zdaleka vyhnou zpravidla již na severním ostrově Zélandu.

Jak tedy tato novodobá zlatá horečka každodenně vypadá? Tajemství tkví v „pouhé“ třešni!

Zdroj: Shutterstock.com

Třešňová sezóna se vším všudy

Nadneseně lze říct, že hranice Cromwellu jsou tvořeny hranicemi jednotlivých ovocných sadů. Pracovní doba v „třešňové sezóně“ začíná poměrně brzy; zpravidla v 6 hodin ráno se začínají obsypávat stromy sběrači. Sedm dní v týdnu od prosince do ledna si stovky backpackerů, toho času sběračů, nasazují tzv. frame, tj. rám s popruhy, aby do něj v pravidelných (nejlépe co nejkratších) intervalech zasazovali pětilitrový umělý kyblík plný třešní.

Ovšem není třešeň jako třešeň! Stejně jako zlatokop vybíral zrnka zlata z řečiště, tak musí každý sběrač třídit třešeň dle předem stanového barvy a velikosti. Denní pracovní rituál by se však neobešel bez žebříku, který je zároveň noční můrou každého sběrače. Stejně jako není třešeň jako třešeň, i žebříky se vzájemně liší – jsou dva typy jejich rozlišení – kromě klasického rozdělení na nižší a vyšší, je ještě rozlišení na hliníkový a „ten druhý“, o němž většina backpackerů netuší, z jakého materiálu je, ale všichni ví, že je těžší než ten hliníkový. Můžete hádat, o který je větší zájem. A tak není divu, že neoddělitelnou rutinou sbírání je hledání/kradení žebříků a s jejich pomocí dosahování stromových vrcholů.

Zdroj: harcourtsotago.co.nz

Konkurence je všude

Doba pokročila a tak již každý sběrač je vybaven rovněž samolepkami se svým čárovým kódem a jménem. Danou samolepku nalepí vždy na nasbíraný kyblík třešní a supervizor po jeho naskenování propouští kýbl ze sadu a jeho cesta následuje do balírny, kde třešně dále třídí.  Právě uvedená balírna třešní je „vděčným“ tématem sběračů – denně stokrát kladená otázka, kdo je odpovědný za třídění, tj. zdali již sběrač na stromě či balič u pásu, zůstává stále nevyřešena. Možná právě proto, aby na sadu nebyl nikdy klid.

Pravidelně sběrač, obtěžkán rámem, kyblíkem, čárovým kódem v kapse a žebříkem, neočeše třešňový strom najednou, ale vrací se k němu i třikrát v různých intervalech, aby nasbíral právě předem definované třešně. Ke konci sezóny přichází na řadu nenáviděný (povětšinou) třetí sběr, kdy ačkoliv cena za nasbíraný kyblík roste, počet třešní na stromě nepřímou úměrou klesá. Jak byl zlatokop vyplácen od gramu zlata, sběrač je vyplácen od nasbíraného kyblíku. Novodobá zlatá horečka tedy spočívá v honbě za nejvyšším počtem nasbíraných nosičů třešní. A někdy se nehledí ani na překážky, ať již je každý vidí v čemkoliv.

Publikováno: 1. 6. 2017 13:05 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.