Chrám na počest egyptské královny Hatšepsut

Chrám na počest egyptské královny Hatšepsut Zdroj: www.shutterstock.com

Chrám královny Hatšepsut je jedním z výrazných světových architektonických děl. Možná ještě pozoruhodnější je ale žena, která ho dala postavit.

Pod příkrým, drsným útesem v Dér el-Bahrí reprezentuje zádušní chrám královny Hatšepsut jednu z nejmimořádnějších vládařek egyptské historie. Stupňovité plošiny, pilířové předsíně a živé reliéfy ho dělají výrazným architektonickým dílem, obvzlášť v kontrastu s okolní pouští, ale ještě pozoruhodnější je žena, které je zasvěcen.

Nejstarší dcera krále Thutmose I. převzala roli královny regentky po smrti svého manžela Thutmose II. I když její nevlastní syn Thutmose III. nakonec dosáhl plnoletosti, osvojila si titul faraona a vládla více než dvě dekády.

Byla jednou z prvních ženských faraonů starověkého Egypta.

Dodnes můžeme vidět důkazy Hatšepsutiných výsledků od Nubie po Beni Hasan. V Thébách vztyčila k uctění Amuna, krále bohů a patrona faraonů, do výše čnící obelisky a vybudovala cesty . Objevily se i její sochy, které ji zobrazovaly s mužským tělem se všemi insigniemi faraona, včetně tradičního vousu a mužského oblečení jako vyjádření moci.

Socha královny Hatšepsut Zdroj: www.shutterstock.com

Ale opravdovým klenotem byl její zádušní chrám, strategicky umístěný na západním břehu Nilu poblíž chrámu Mentuhotepa II. Nechala jej postavit, aby posílila svou pozici mezi králi. Chrám je známý jako Džeser - Džeseru, což v překladu znamená Nejposvátnější z nejposvátnějších a je zdoben výjevy z její vlády. Zahrnuje svatyně Anubise, boha smrti, Hathor, bohyně plodnosti, Amuna, krále bohů a Re, boha slunce.

Hatšepsut zemřela v roce 1458 před naším letopočtem a byla pohřbena v údolí Králů. I když dělala všechno možné, aby byla po smrti vzpomínána, Thutmose III. vedl o 20 let později rozsáhlou kampaň, aby zničil její odkaz. Rozbíjel její sochy, přemaloval její obrazy a smazával ji z nápisů. Někdo tvrdí, že to dělal z důvodu pomsty, jiní věří, že tím chtěl zajistit hladké následovnictví svého vlastního syna na trůn. Třetí teorie hlásá, že nechtěl narušit řadu králů - Thutmose I., II. a III. - ženou.

Mezi roky 1923 a 1931 egyptská expedice Metropolitního muzea umění odkryla fragmenty jejích zničených soch, které byly vhozeny do děr před chrámem.

Ať už byly důvody jakékoliv, Thutmosovy snahy byly úspěšné a Hatšepsutina novátorská vláda byla pomalu zapomenuta. Když vědci na začátku 19. století dešifrovali hieroglify, byli konečně schopni přečíst nápisy v jejím chrámu a poskládat dohromady její příběh. Dnes žije její odkaz v přeživších architektonických úspěších napříč Egyptem.

Zádušní chrám královny Hatšepsut Zdroj: www.shutterstock.com

Kam se podívat

Hatšepsutin chrám je jen jedním z architektonických zázraků, které dělají starověké Théby s jejich Nekropolis památkou světového dědictví UNESCO. Zůstaňte pár dní a sestupte do živě vymalovaných hrobek v údolí Králů, zatoulejte se v prostranném chrámovém komplexu v Karnaku a stihněte západ slunce v chrámu v Luxoru. Královnin chrám je otevřen celý rok od 9 do 17 hodin. Běžte do něj však raději brzy ráno, abyste se vyhnuli vysokým teplotám.

Kdy vyrazit

Pokud zvládnete letní vedro, jeďte mezi květnem a zářím. Ač se může zdát léto větším tahákem, díky vysokým teplotám můžete potkat sezónní davy prahnoucí po návštěvě památek spíše v zimních měsících, kdy je podnebí mírnější.

Publikováno: 23. 7. 2018 13:24 Nahlásit obsah