Bolívie: Na čarodějnickém trhu

Bolívie: Na čarodějnickém trhu

V nejvýše položeném hlavním městě zeměkoule vás vyléčí z každé nemoci, přičarují dobré zdraví, štěstí i úspěch. A kde že se takové místo, kde umějí zázraky téměř na počkání, nachází? Ve výšce 3 660 metrů nad mořem v srdci hlavního města Bolívie, La Paz.

Místo s tak příznačným názvem nesmíme při toulkám jihoamerickou metropolí La Paz rozhodně minout. Nalezneme ho poblíž náměstí Plaza San Francisco v ulici Linares. Kdo však očekává, že na Mercado de las Brujas, tedy čarodějnickém trhu, uvidí výjevy jako vystřižené z hororových filmů, bude nemile překvapen. Ale rozhodně se vyplatí jej navštívit v podvečer či přímo v noci už jen proto, aby mercado splnil svůj účel a dodal atmosféře na tajemnosti a výjimečnosti.

Trh je vlastně jen jedna ulička plná drobných stánků, kde místní ženy nabízejí bylinkové lektvary, talismany a další magické předměty, které spolehlivě odeženou zlé duchy, zažehnají smůlu a pomohou od nemoci. A co přesně že mercado nabízí? Tak například sušené zobáky tukanů, které dokážou zbavit všemožných nemocí a odehnat zlé duchy; sušené zárodky lamy různé velikosti, které lze zakopat do země vedle základů vašeho domu jako obětinu Pachamamě (matce zemi) a rázem tak zabránit zlým silám ve vstupu; nebo pytlíky kostí, které se běžně věší nad dveře a prý už se není třeba obávat žádných škodlivých nadpřirozených úkazů. Zde se jedná o jakýsi multifunkční balíček – ochráněni jsou nejen majitelé domu, nýbrž celá rodina a blízcí. No nekupte to!

Kromě magických předmětů a talismanů bolivijské „čarodějnice“ nabízejí i lektvary a různé bylinné nápoje. Neznalým návštěvníkům z Evropy by se po jejich vypití pravděpodobně udělalo nevolno, místní obyvatelé je však nadšeně kupují a těší se jejich ozdravným účinkům.

La Pazané rovněž využívají služeb věštění, což je dovednost, kterou se brujas také vyznačují. Nutno poznamenat, že jihoamerické čarodějky nejsou žádné ošklivé vrásčité stařeny, ale někdy i pohledné mladé ženy, které snad samy popíjejí ony léčivé nápoje. Čas od času před sebe rozhodí hrst lístků koky a věští z nich budoucnost. Gringos, tedy všichni běloši, ale mají smůlu. Tajemství budoucnosti mají právo znát pouze Bolivijci. Asi tuší, co si Evropané o nadpřirozených silách a zvláštních lektvarech myslí a bedlivě své tajemství střeží. I tak se ale necháme unášet zástupem místních a necháme si o kouzlech bolivijských čarodějek alespoň na chvíli vyprávět.

Publikováno: 26. 4. 2017 13:51 Nahlásit obsah