Bhútán: Klášter choulící se ke skále

Bhútán: Klášter choulící se ke skále Zdroj: shutterstock.com

Existuje-li místo, kam lze uniknout před současným globalizovaným světem, kde si alespoň na chvilku odpočinout od ruchu velkoměst a načerpat nové síly, je to nepochybně Země hřmícího draka. A jak nejlépe nasát atmosféru pohádkového království? Vyšplhat na Tygří hnízdo.

Dle legendy na místě dnešního kláštera přistál v 8. století buddhistický učitel Guru Rinpoche na hřbetu tygřice (odtud inspirace pro název stavby), která byla jakýmsi zhmotněním jeho choti. Na příkrou skálu Gurua přivedla povinnost přemoci démona. Ihned potom se zde usadil a celé 3 roky, 3 měsíce a 3 dny meditoval v nedaleké jeskyni, aby vzápětí započal svou misi obrátit Bhútánce na buddhismus.

Ale ne všichni si mohou dovolit proměnit své partnery na tygry a dostat se do kláštera stejně pohodlně jako právě Guru. Ostatní smrtelníci musí nahoru po svých, což rozhodně není zadarmo. Jedna z nejpozoruhodnějších staveb v Bhútánu se nachází v nadmořské výšce 3120 m a vede k ní strmá cestička prošlapaná mnichy, místními obyvateli a mulami nesoucími těžký náklad. Na davy turistů tu oproti jiným světovým unikátům člověk narazí poskrovnu. I když nás do podstatné výšky vyveze džíp, posledních tisíc výškových metrů zdoláváme sami. Odměnou za obtížný výstup je pohled, který se naskýtá jen jednou v životě.  

Při vyhlídce z borovicového lesa, který stezku lemuje, vypadá Taktsang Lhakhang (jeho zdejší název) jako bílá skvrna uprostřed skály. Přestože se doporučuje na Tygří hnízdo vyrazit hned ráno, volíme netradiční pořadí výstupu. O co náročnější bude samotný trek, o to lépe se budeme cítit v liduprázdném klášteře, až všichni, co jej navštívili ráno, budou už dávno pryč.

Cestou lze narazit na celé řady modlitebních praporků popsaných mantrami a mlýnků s modlitebními svitky vloženými dovnitř. Každým zatočením po směru hodinových ručiček se modlitba uvolní a je vyslána do celého světa. Doufáme, že i naše prosba zdolat kopec a zahlédnout posvátnou stavbu se vyplní.

I když se nám pověst o cestování na tygrovi a uvedení buddhismu do Bhútánu zamlouvala, zjistili jsme, že je historie klášteru Taktsang oproti legendě poměrně běžná. Byl založen v roce 1692 v okolí jeskyně, kterou Guru využíval jako svou modlitebnu. Pozoruhodné jsou rozměry kláštera a fakt, že veškerý stavební materiál musel být dovezen na hřbetech mul. Dodnes je plně funkční a obývají ho mnichové, kteří většinu svého dne tráví modlením či starostí o samotnou stavbu. Úsilí mnichů, které musí každý den vynaložit při zásobování posvátného místa, do jisté míry kompenzuje zavedená elektřina a televize.

I přes veškeré vymoženosti moderní doby je Tygří hnízdo místem, kde se zastavil čas. Je to místo, kde musí každému návštěvníkovi při pohledu na téměř levitující pohádkový klášter spadnout čelist. Tady rychle zapomínáme na bolavé nohy a veškerou únavu. Bez jeho návštěvy by naše cesta po Bhútánu nemohla být kompletní.

Publikováno: 21. 11. 2017 13:19 Nahlásit obsah