Bhútán: Jak slaví obyvatelé Země hřmícího draka

Bhútán: Jak slaví obyvatelé Země hřmícího draka

Bhútánci se velmi rádi veselí. Jak jinak si vysvětlit, že v tak malé zemi proběhne každý měsíc hned několik festivalů najednou? Kdo by však čekal moderní hudbu burácející z obřích repráků, bude zřejmě nepříjemně překvapen. Bhútánské slavnosti Tsechu mají hlavně duchovní rozměr.

Nejvíce fotogenické festivaly se konají v typických bhútánských hradech. Vyplatí se proto si cestu do Země hřmícího draka velmi pečlivě naplánovat. I my podřizujeme itinerář jedné z této slavností, kterou navštěvujeme na začátku března. Koná se v jednoznačně nejpůvabnějším hradu celé země. Slavit půjdeme do Punakha Dzong, který leží na malebném soutoku dvou řek, z nichž jedna symbolizuje ženský a ta druhá mužský princip. Na jejich soutoku byl zbudován hrad, jehož stavbu předpověděl sám Guru Rimpoche.

Bělostný dzong postavený v duchu tradiční architektury dokonale souzní s okolní přírodou. Vypadá, jako by tu byl od nepaměti. Město Punakha bývalo v minulosti po celých 300 let hlavním městem a sídlem vlády až do doby, než byla v 50. letech minulého století tato funkce přidělena současné metropoli Thimpu. První král zde byl korunován v roce 1907.

Festival Domchoe, který se v Punakce koná každoročně na přelomu února a března je považován za jednu z nejoslnivějších slavností vůbec. Oslavuje bojovou scénu, která se odehrála v 17. století. V roce 1639 vtrhla do Bhútánu tibetská vojska, aby se zmocnila vzácné relikvie. Tibetský buddhistický lama Zhabdrung vymyslel celou slavnost, aby následně předstíral, že relikvii hodil do řeky. Přitom si originál pečlivě uschoval do rukávu a do divokých vod vhodil jeho imitaci. Zklamaní Tibeťané se po neúspěchu rozhodli Bhútán opustit.

Dodnes se tato historická událost promítá do choreografie tanců probíhajících během festivalu. Celkem 136 mužů převlečených za válečníky předvádí složité tance na nádvoří hradu. Procesí mnichů pak na břehu řeky zinscenuje onu historickou událost, kdy relikvie (namísto vzácného předmětu se dnes do řeky vhazuje pár pomerančů) vhozená do vody symbolizuje lest, kterou Zhabdrung zahnal tibetskou armádu, a zároveň oběť duchům vod.

Poté se oslavuje dokončení stavby hradu Punakha, kterou láma započal. Festival trvá tři dny, během nichž se na nádvoří vystřídají stovky tanečníků oděných do mohutných barevných kostýmů, z ochozů se ozývá monotónní zvuk bubnů, trubek a činelů. Tato hudba na přihlížející působí doslova hypnotickým dojmem. Festival je bezesporu jedním z nejlepších způsobů jak poznat zdejší barvitou kulturou a proniknout k místním velmi přátelským obyvatelům.

Publikováno: 26. 7. 2017 13:12 Nahlásit obsah