Barma: Nejdelší týkový most světa

Barma: Nejdelší týkový most světa Zdroj: VH

V délce více než 1200 metrů se přes jezero Taungthaman táhne U Beinův most postavený z týkových sloupů. Každý večer se může pochlubit ještě jedním unikátem: nejdelší řadou turistů fotografujících dřevěnou lávku.

Fotogenický most se nachází poblíž města Amarapura, jež leží poblíž druhého největšího města Myanmaru, Mandalaje. Milionový Mandalaj zároveň proslul jako kulturní centrum této asijské země na jihovýchodě kontinentu. O bohatém kulturním vyžití svědčí možnost návštěvy loutkového divadla, jež je v Barmě tradiční formou zábavy, nebo shlédnutí bizarní satirické show slavných komiků Knírkatých bratrů (Moustache Brothers). 

Zdroj: VH

Obě kulturní vsuvky jsme již absolvovaly, proto se směle vrháme do dalšího poznávání. Ještě před východem slunce nasedáme do taxíku a vydáváme se do 11 kilometrů vzdálené Amarapury, odkud budeme pozorovat onen kratičký, avšak úchvatný moment, kdy ohnivá koule začne pomalu stoupat zpoza obzoru na oblohu, aby mohla svými žhavými paprsky celý den sužovat obyvatele celé země. Je to právě východ a západ slunce, který sem přiláká stovky návštěvníků z řad turistů i místních. Nutno podotknout, že ranní vstávání nepatří k oblíbeným aktivitám výše zmíněných, proto si pohled na most halící se do měkkého ranního světla můžeme vychutnat takřka bez davů. 

Zdroj: VH

Jedinými návštěvníky nejdelší týkové lávky jsou malé skupinky mnichů v tradičních vínově červených úborech se slunečníky ve stejné barvě, kteří korzují sem a tam a se zájmem se s námi pouští do odlehčených hovorů. I když svítá okolo šesté ranní, v okolí mostu to už žije. Pozorujeme rybáře na dřevěných bárkách, kterak se snaží chytit první úlovek i lodivody nabízející japonským turistům malebnou vyjížďku po mělkém jezeře, jehož hladina je díky období sucha na minimu. 

Zdroj: VH

Most vznikl jako jeden z důsledků velmi častého stěhování královského dvora. Místní starosta U Bein, jehož jméno most nese dodnes, rozhodl, že týkové sloupy z královského paláce, který král a jeho příbuzní v roce 1859 opustili, budou použity na stavbu mostu. V minulosti čítala lávka více než tisíc dřevěných sloupů. V současnosti jsou některé z nich nahrazeny sloupy betonovými, což mostu naštěstí na půvabu nijak neubralo. 

Zdroj: VH

Sotva se slunce vyhoupne na oblohu, celé představení končí a most se začne připravovat na podvečerní obležení fotek chtivých turistů v pestrobarevných košilích, kteří nasvíceni zapadajícím sluncem mostu ještě přidají na kráse, aniž by o tom vůbec měli tušení. 

Zdroj: VH

Publikováno: 23. 8. 2017 12:55 Nahlásit obsah