Barma: Kolébka kultury

Barma: Kolébka kultury Zdroj: VH

Druhé největší město Myanmaru ležící v centrální části rozlehlé země má pověst kulturního střediska. Kromě nespočtu chrámů, pagod a pamětihodností se může pochlubit také tradičním loutkovým představením nebo výstupem Knírkatých bratrů.

Pomyslným středem milionového Mandalaye je stejnojmenný kopec, který se nad městem tyčí do výšky bezmála 240 metrů. Výhled z jeho vrcholu ale nabízí město jako na dlani, při němž si návštěvník vychutná všechny již navštívené pamětihodnosti z ptačí perspektivy. Náš zrak ihned padne na 729 bělostných pagod, v nichž je ukryt stejný počet sloupů zachycujících všech patnáct knih posvátné Tripitaky. 

Zdroj: VH

Z kopce vidíme i královský palác s nápadnými červenými střechami se zlatým lemováním, jehož půdorys nápadně připomíná Zakázané město v Pekingu. Palác byl během druhé světové války poničen natolik, že musel prakticky celý projít rekonstrukcí, která se zřejmě z nedostatku finančních prostředků příliš nepovedla. Střechy budov nahradil vlnitý plech natřený na červeno, bohatou dekorativní dřevořezbu sloupů zase prefabrikované kusy dřeva slepené dohromady. 

Zdroj: VH

O co chudším dojmem působí rekonstruovaný královský palác, o to honosněji a zdobněji na nás působí klášter Shwe In Bin. Pozoruhodnou stavbu z týkového dřeva usazenou na kůlech obývá asi třicítka mnichů. Posvátná budova určená ke každodenním modlitbám se vyznačuje množstvím detailně propracovaných rytin zejména na tvarovaných okrajích stříšek. 

Zdroj: VH

To, zda Mandalay dostojí své pověsti kulturního centra země, zjišťujeme během dvou večerů, které v metropoli centrálního Myanmaru trávíme. První noc je věnována tradičnímu loutkovému představení s pestrobarevnými dřevěnými protagonisty, jež během jedné hodiny velmi vtipně představí kulturu barmského venkova. Díky komentáři, který se malým divadelním sálem rozléhlá z reproduktorů, si uděláme alespoň částečnou představu o obsahu jednotlivých scének, v nichž vystupují loutky mistrně vedené zručnými mandalayskými loutkoherci. 

Zdroj: VH

Druhý večer zavítáme na vystoupení skupiny bratrů, jež jejich dobrá pověst předchází i v natolik vzdáleném místě, jako je Evropa. Komické trio Knírkatých bratrů (Moustache Brothers) se zejména v minulosti těšilo veliké oblibě hlavně mezi Barmánci. Skupina své satirické scénky věnovala běžným obyvatelům s cílem upozornit na praktiky vládnoucí vojenské chunty, jež dosud v Myanmaru vládne tvrdou rukou (byť se v současnoti politické poměry v této jihoasijské zemi uvolňují). 

Zdroj: VH

Za svou troufalost byli dva ze tří bratrů, Par Par Lay a Lu Maw, odsouzeni k šesti letům dřiny v pracovním táboře, což by samo o sobě mělo být dostatečný důvod, proč představení navštívit. I během této doby bavil třetí bratr Lu Zaw Barmánce svým ostrým vtipem. Kromě satiry bizarní představení, jež bylo upravené pro zahraniční návštěvníky, spojuje také historická fakta ze života všech protagonistů, tradiční barmské tance a hudbu. I přes úsilí všech zúčastněných se na zašlou slávu tria poslednímu bratrovi navázat zřejmě už nepodaří. 

Zdroj: VH

Vitální stařík, jehož nadbytek energie mu mohou závidět i o několik dekád mladší lidé, na jeviště v průběhu jedné hodiny pozve snad všechny své rodinné příslušníky. Vše završí jeho dcera, jejíž manžel nás po představení odveze zpět do guesthousu.

Zdroj: VH

Publikováno: 29. 3. 2018 09:00 Nahlásit obsah