Barma: Jeskyně tisíce Buddhů

Barma: Jeskyně tisíce Buddhů Zdroj: VH

V centrální části Myanmaru ukrývají okolní kopce jednu bizarní zajímavost. Je jí hluboký systém vzájemně propojených jeskyní, který čítá na 9 000 sošek Buddhů. A místní obyvatelé stále přinášejí nové.

Do jeskyně Schwe Oo Min nacházející se v kopci tyčícím se nad městečkem Pindaya se vydáváme z Kalawu, který se rozkládá v nadmořské výšce 1300 metrů a jako jedno z mála barmských měst má příjemné klima, které nevyžaduje používání klimatizace. Od návštěvy jeskyně nás trochu odrazuje sympatický Francouz, majitel útulného hotýlku, v němž trávíme dvě noci. Nazývá ji přehnaným kýčem plným pozlacených Buddhových soch, který nestojí za přílišnou pozornost. 

Zdroj: VH

Naše rozhodnutí však nezviklá. Už jsme se rozhodly a vydáváme se na cestu do 35 kilometrů vzdáleného města Pindaya, odkud k jeskyni vystoupáme po několika krytých schodištích. Přítomen je i výtah, který línějši návštěvníky vysadí rovnou u vstupu do nitra jeskyně. U vchodu do útrob jeskyně stojí pagoda, jež byla údajně zbudována ve třetím století př.n.l. a váže se k ní působivá legenda, kterou místní obohacují znalosti zahraničních návštěvníků. 

Zdroj: VH

Kdysi dávno v jeskyni přebýval obří pavouk, který tolik toužil po pozornosti místních princezen, že neváhal a nadlouho je ve svém skalním příbytku uvěznil. O přítomnosti strašlivého pavouka svědčí i betonová socha umístěná hned u paty prvního schodiště. Celé rodiny Barmánců a zamilované páry se nadšeně fotí hned vedle dokořán otevřené tlamy pavouka obsahující řadu zlověstných zubů.

Zdroj: VH

Nejstarší sochy umístěné v jeskyni pocházejí teprve z konce 18. století. Jejich počet se odhaduje na více než devět tisíc kusů, ale číslo rozhodně není konečné. Věřící stále přinášejí další repliky prince Siddharty Gautamy (jak se Buddha skutečně jmenoval) a k pilným přispěvovatelům patří i mnohé mezinárodní organizace. Některé sochy do centrální části Myanmaru doputovaly od krajanů žijících v zámoří. Každý darovaný kus je opatřen jménem dárce a místa, odkud byl přivezen.

Zdroj: VH

Sochy jsou vyrobeny z různých materiálů. Nejčastějí bývá zastoupen mramor, dřevo a beton. Mnohé sochy jsou bohatě zlaceny, až ze vší té záře přechází zrak. Celá jeskyně díky přítomnosti téměř desítky tisíc malých či velkých Buddhů působí nesmírně zajímavě. 

Zdroj: VH

Návštěvníka překvapí, že v největší dvoraně s velmi kluzkým dnem je překvapivě tepleji než v ostatních částech jeskynního systému. Hladina oxidu uhličitého je rovněž vyšší. Místo je působivé i díky rázovité atmosféře, která se od dob kolonizace skoro nezměnila. A tak jeskyni přejeme spoustu spokojených věřících a alespoň dalších 9 000 přírůstků. Místo na ně tu ještě rozhodně je. 

Zdroj: VH

Publikováno: 5. 12. 2017 15:11 Nahlásit obsah