VIDEO: Uvnitř Hitlerova hlavního stanu

VIDEO: Uvnitř Hitlerova hlavního stanu Zdroj: shutterstock.com

Dnes se to tu jmenuje Ketrzyn. Na konci druhé světové války však bylo toto místo známé jako Rastenburg a les východně od města patřil k nestřeženějším místům ve třetí říši. Skrýval se zde totiž hlavní stan samotného Vůdce Třetí říše, Adolfa Hitlera.

Hitler byl ve Vlčím doupěti takřka nepřetržitě od začátku přepadení sovětského svazu, až do listopadu 1944. Oblast byla nejen přísně utajená, ale především pečlivě maskovaná. Z nedalekého letiště pravidelně startovalo letadlo, které z různých výšek kontrolovalo, zda je maskování v perfektním stavu.

Ani místní netušili, jak důležitého souseda mají. V zakázané oblasti se na začátku války octnul i hřbitov. Pohřbít na něm příbuzného bylo možné jen na speciální propustku. Na pozdější navštěvování hrobů už se ale propustky nedávaly.

Jednalo se však také o místo historicky nejznámejšího neúspěšného pokusu atentátu na Vůdce. Po samotném místě, kde atentát probíhal, toho zbylo jen málo. Cihlová budova s otevřenými okny namísto uzavřeného bunkru, kvůli spěchu jen polovina aktivované výbušniny a náhodné přemístění tašky s bombou. To vše rozhodlo o tom, že Hitler přežije.

Plán tedy nakonec nevyšel. Německo prohrálo válku o něco později a za daleko větších ztrát. Z Rastenburgu je teď turistický cíl.

Publikováno: 28. 7. 2018 09:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.