Úchvatný symbol Milána: Duomo di Milano

Úchvatný symbol Milána: Duomo di Milano Zdroj: shutterstock.com

Milán je plný památek a vznešené architektury. Jeho největší klenot najdeme v samém srdci města. Je jím milánská katedrála Duomo, která se řadí mezi nejhonosnější a nejzdobnější stavby v Itálii. Katedrála je výjimečná svými rozměry a není tedy divu, že její stavba trvala téměř půl tisíciletí.

Druhé největší město Itálie, které i se svými předměstími čítá bezmála 7 milionů obyvatel, je proslulé zejména módními domy a obchody, kde klientelu tvoří hlavně velmi movití a vlivní. Metropole se pyšní i světoznámou budovou opery Teatro alla Scala, která uvádí jednu z nejznámějších oper vůbec, Carmen. Hlavní atrakcí, na niž jsou Miláňané pyšní a za kterou se sem rozhodně vyplatí zajet, je honosný Il Duomo stojící přímo na hlavním náměstí v srdci města.

Zdroj: shutterstock.com

Katedrála, jejíž celý název zní Katedrála Narození Panny Marie, je největší gotickou sakrální stavbou na světě. Její konstrukce započala již v roce 1386. Miláňané si s dokončením dómu dali načas. Jako oficiální datum dostavby se uvádí rok 1887, přestože některé úpravy byly provedeny až ve 20. století. Prvenství katedrála stvrzuje i svými úctyhodnými rozměry, a to délkou 157 m, šířkou 109 m a výškou celých 109 m. Vždyť jen pozlacená socha Panny Marie na vrcholu útlé věže měří čtyři metry.

Díky rozsáhlé konstrukci, jejíž stavba překonala několik významných architektonických epoch, je dóm přehlídkou stavitelských stylů a architektonických řešení. Skvostně však nevypadá jen zevnějšek katedrály. Interiér se honosí sochou sv. Bartolomea, několika sarkofágy i kryptou s pozůstatky sv. Karla Boromejského. Pravděpodobně nejslavnější relikvií stavby je však hřebík, kterým byla údajně Ježíšova pravá ruka přibita ke kříži. K vidění je jednou za rok.

Zdroj: shutterstock.com

Milán ale není jen o katedrále. Hned několik kroků od dómu se nachází nákupní galerie Viktora Emanuela II., kam své vydělané peníze chodí utrácet místní i zahraniční prominenti. Dominantou galerie je její křížový půdorys a prosklená kupole, která okázalý interiér prosvětluje. Pozornosti návštěvníků by neměla uniknout ani budova již zmíněného operního domu či hrad Castello Sforzesco pocházející z 15. století, ve kterém dodnes sídlí několik muzeí.

Zdroj: shutterstock.com

Lombardská metropole jednoduše hýří architektonickými památkami, které by jistě neměly uniknout nejednomu cestovateli. Snadná dostupnost leteckou dopravou z ní činí ideální místo k návštěvě během prodlouženého víkendu. Jen si nezapomeňte vyčlenit dostatek času na prohlídku skvostné Il Duomo. 

Publikováno: 25. 9. 2018 14:06 Nahlásit obsah