Turecko: Bavlněný hrad na úpatí Tauru

Turecko: Bavlněný hrad na úpatí Tauru

Poblíž tureckého města Denizli se nachází přírodní travertinový úkaz právem považovaný za osmý div světa. Na úpatí pohoří Taurus se v délce 2600 metrů rozprostírají úchvatné travertinové kaskády s minerálními jezírky - Pamukkale.

Pamukkale v překladu znamená „bavlněný hrad“. Z dálky tak opravdu vypadá. Ze všudypřítomné bílé přechází zrak. Celý přírodní jev se formoval asi patnáct tisíc let. Než se dostal na seznam a pod ochranu UNESCO, prošel si trýznivou historií. Místní totiž v honbě za větším finančním ziskem udělali z Pamukkale velkou turistickou atrakci. Bylo možné se běžně v kaskádách koupat, na ruinách přilehlého antického města Hierapolis byly postaveny četné hotely, dokonce krajinou vedla silnice pro motorky. To se ovšem změnilo se zápisem na seznam přírodního dědictví. Hotely i silnice byly odstraněny a namísto nich vznikly umělé terasovité bazénky.

Nápor turistů se však za ta léta nezměnil. V kaskádách se dá koupat i dnes, jen si musíte připlatit. Turisté tu jsou pod drobnohledem Turků s píšťalkami, kteří bedlivě sledují, zda nikdo nešplhá, kam nemá. Vstup je povolen pouze naboso, aby znečištěné podrážky bot tento skvost neušpinily. Takový světový unikát si zkrátka zaslouží potřebnou ochranu.  

Bavlněný hrad vznikl usazováním uhličitanu vápenatého, který vyvěrá z nedaleké hory. Voda pak stéká přes okraj a ochlazuje se, na okraji se usazuje vápník a vytváří tak tvrdý travertin. V celé oblasti se nachází 17 pramenů. Voda vyvěrající z hory, která tvoří mnohé vodopády, je vřící. Když však dorazí k jezírkům, má příjemných 35 °C. 

Kdo je unaven z přílišné bělosti a krásy bavlněného hradu, může navštívit nedaleké ruiny řecko-římského města Hierapolis. Ve 2. století př. n. l. jej založil král Pergamon, protože už i on si byl vědom léčivých účinků termálních pramenů vyvěrajících z hory. Procházka po kolonádě stojí určitě za to. Vede totiž k největšímu pohřebišti v Malé Asii. V délce přibližně dvou kilometrů se rozkládá bezmála tisíc hrobek. Nejmagičtěji hřbitov působí při západu slunce. Rozhodně byste neměli vynechat návštěvu antického amfiteátru, který se zachoval ve výjimečně dobrém stavu.

Travertinové kaskády Pamukkale a zbytky antického města Hierapolis jsou ideálním zpestřením na cestě horkým Tureckem.

Více fotografií: Galerie Turecko - bavlněný hrad Turecko - bavlněný hrad Prohlížet galerii

Publikováno: 1. 11. 2017 09:18 Nahlásit obsah