Tajemství irského Alcatrazu

Tajemství irského Alcatrazu Zdroj: www.cnn.com

Nenápadná pevnost ve tvaru hvězdy na malém ostrově u jihozápadního pobřeží Irska má za sebou krušnou historii. Kdysi ji totiž obývala největší vězeňská populace světa.

Zatímco dnes Spike Island vítá plné lodě turistů, podobně jako Alcatraz v Sanfranciském zálivu nebo Robben Island na pobřeží jižní Afriky, za viktoriánských časů to bylo místo, které málokdo opustil. Více než 1000 vězňů zde zemřelo během méně než čtyř let.

Během výzkumu historie mužů, kteří v tomto ostrovním vězení zahynuli, začal v roce 2013 bioarcheolog Barra O'Donnabhain odkrývat vězeňský hřbitov. Za posledních pět let O'Donnabhain a jeho tým odhalili některá tajemství, která byla pohřbená na ostrově spolu s ostatky vězňů.

Jak se ostrov stal vězením

Rané záznamy poukazují na to, že ostrov o rozloze 400 metrů čtverečních mohl být klášterním sídlištěm v 6. století. To se postupně v 18. století změnilo v britskou vojenskou základnu, než se stala překladištěm trestanců, kteří čekali na přepravu do britských vězeňských kolonií jako Austrálie a Bermudy.

Zdroj: www.cnn.com

"Vězení bylo otevřeno jako odpověď vlády na Velký irský hladomor a předpokládané zvýšení kriminality, protože soudní systém tehdy trestal krádež velmi přísně," vysvětluje O'Donnabhain, profesor archeologie na University College Cork v Irsku. Od roku 1847 posílali muže a chlapce starší 12 let na Spike Island, některé za zločiny, které by dnes byly bezvýznamné přestupky, jako krádež brambor.

Peklo na zemi

Kolem roku 1853 vzrostl počet vězňů na ostrově na 2500, což z něj možná tehdy dělalo největší vězení britského impéria, ne-li světa, co do počtu vězňů. Více než 40 vězňů bylo namačkáno jako sardinky v celách 12 x 5 metrů.

Zdroj: www.cnn.com

Různé vězeňské záznamy popisují jak byli vězni spoutáni řetězy za zápěstí a kotníky. Sami to popisovali jako "Peklo na zami." Vězeňský tvrdý režim nucených prací spojený s ubohými životními podmínkami a nedostatečnou stravou znamenal, že v prvních letech vězni umírali téměř denně.

Vykopávky na Spiku

Záznamy ukazují, že jeden ze dvou ostrovních hřbitovů, který ještě O'Donnabhain neodkryl, obsahuje těla více než 1000 vězňů, kteří zemřeli před rokem 1860. O'Donnabhain a jeho tým vykopali 35 hrobů z druhého hřbitova, který se používal od roku 1860. Tehdy se počet úmrtí výrazně snížil na průmežně jedno za měsíc.

Zdroj: www.cnn.com

Říká, že byl překvapen, s jakou péčí vězni pohřbívali své spoluvězně, obzvlášť jak pečlivě malovali levné borovicové rakve aby vypadaly jako rakve dubové. "Považuji to za dar jednoho vězně druhému," říká O'Donnabhain. "Byli jste pohřbeni na vězeňském hřbitově a na vězeňském ostrově, který byl mimo vazby na zbytek společnosti a přesto vámi rovní si dali tu práci, aby dali znát, že tato osoba měla svou hodnotu."

Lebky pro "vědu"?

Ale nejpodivnější objev byl, že spousta koster měla odstraněné temeno lebek. O'Donnabhain uvažuje, že to mohlo být součástí širšího výzkumu v 70.letech 19. století v čele s italským vědcem Cesarem Lombrosem, který se snažil najít fyzické prvky "zločince od narození".

"Lombroso dělal spoustu pitev oběšených zločinců a našel určitou podobnost ve stavbě lebky, o které tvrdil, že je příznakem toho, že člověk se narodil pro zločin" vysvětluje O'Donnabhain. Není žádným překvapením, že jeho teorie byly dávno zpochybněny.

Zdroj: www.cnn.com Nápisy na zdi

Když se v roce 1883 věznice uzavřela, ostrov zůstal u své původní funkce jako vojenská kasárna  a jako věznice byl znovuzfunkčněn mezi lety 1985 a 2004.

Když O'Donnabhain přijel asi o 10 let později,  bylo povlečení stále na postelích. Než začal s vykopávkami, jeho tým dokumentoval moderní graffiti vyryté vězni 20. století.

"Co mě opravdu překvapilo byla návaznost mezi viktoriánským a moderním vězením." říká O'Donnabhain.

Graffiti na stěnách odhalovaly přezdívky vězňů, zanechané vzkazy a názvy domácích měst. O'Donnabhain říká, že tito moderní vězni přišli ze stejných problémových míst, jako vězni za viktoriánské éry.

Zdroj: www.cnn.com

"Vidíte úplně stejnou dynamičnost v tom smyslu, že ve vězení končí hlavně chudí lidé a lidé se společensky znevýhodněným pozadím," říká.

Spike Island se poprvé otevřel veřejnosti v roce 2016 a loni byl jmenován "Hlavní evropskou turistickou atrakcí" na předávání World Travel Awards.

O'Donnabhain tvrdí, že jsou turisté zvědaví na ostrov, kvůli jeho temné minulosti.

"Lidi to táhne na místa, která jsou mimo zajeté koleje." říká. "Když řeknete lidem, že někam nesmějí, chtějí nahlédout, co je za zdí."

Publikováno: 3. 10. 2018 08:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.