S tebou až na konec světa

S tebou až na konec světa Zdroj: shutterstock.com

Pomyslný konec světa v podání Mayů nepřišel. Na ten opravdový se ovšem i tak můžete vypravit podívat. Do země fjordů a bájných trolů. Do Norska, kde vás konec světa nebo jak jej najdete na mapě Verdens Ende, uchvátí neopakovatelnou atmosférou.

Zapomenutý div Norska

Kdo by čekal konec světa jako z filmu, bude možná trošku zklamán. Nenajdete tam trojhlavé psy ani lvi střežící hraniční linii, kde končila země podle Starověku. I tak zde vládne atmosféra, která se jen těžko popisuje slovy. Poloostrov Tjøme, který na svém nejjižnějším cípu tento zapomenutý div skrývá, sám o sobě stojí také za prohlídku. Jižní Norsko má své kouzlo, nenápadná cesta vedoucí až k Verdens Ende ani v nejmenším nenaznačuje, co vás na jejím konci čeká. Když dorazíte až ke konci, budete nadšení. Široké moře a větrné počasí vás naplní pocitem, že jste snad opravdu na pomyslný konec světa dorazili.

 

Scenérie k nezaplacení

Místo, kde končí fjord a rozprostírá se otevřené moře. Jakmile se zahledíte do dálky, uvědomíte si tu pomíjivost okamžiku. Dominantou Konce světa je ovšem kamenná replika historického majáku. Netypická stavba, která ještě více umocňuje pocit z tohoto pozoruhodného místa. S originálním závěsným košíkem, který ohněm, jež v něm plál, naváděl lodě do bezpečí přístavu. Za siluetou majáku se však už rozprostírá nádherná scenérie, která poskytuje fantastický výhled na Skagerrak.

Na Konec světa se nezapomíná

Oblé skály doslova vybízejí k bližšímu prozkoumání. Ladně jako kamzík tak lze z jednotlivých skalnatých útvarů přecházet na druhé. Občas je však potřeba, aby se člověk rozpomenul na časy dávno minulé. Na dobu, kdy se homo sapiens proháněl jako opice krajinou. Nutno podotknout, že některé kameny (obzvláště ty, které jsou v dosahu slaných vln) mohou trochu klouzat. Ale nebojte, ani na podzim není voda ještě úplně ledová (i když vykoupat se není pro další cestu ideální). I tak to však stojí za to. Člověk může Norsko pozorovat téměř z vodní hladiny.

Verdens Ende patří k místům, na které byste při návštěvě Norska rozhodně neměli zapomenout. 

Publikováno: 11. 10. 2017 08:55 Nahlásit obsah