Ruiny kostela Albain-Saint-Nazaire: smutné memento první světové války

Ruiny kostela Albain-Saint-Nazaire: smutné memento první světové války Zdroj: www.atlasobscura.com

Kamenné ruiny kostela ze 16. století stojí mezi moderními domky s červenou střechou ve francouzské vesnici Albain-Saint-Nazaire. "Starý kostel," jak mu místní říkají, je chmurnou připomínkou škod a tragédií způsobených první světovou válkou.

V říjnu 1914, během prvních měsíců Velké války obsadily německé síly vesnici, kvůli jejímu strategickému umístění podél základny Loretánské ostruhy. Francouzi několikrát provedli protiúder, ale neúspěšně.

Spojenecké síly strávily téměř rok pokusy o znovudobytí vesnice a jiných nedalekých míst. Ostřelovali Albain-Saint-Nazaire, až nakonec zůstalo téměř vše v troskách. Ani milovaný kostel nebyl ušetřen.

Zdroj: www.atlasobscura.com Než aby přestavěli celou budovu, rozhodli místní představitelé ponechat ji v poválečném stavu jako svědectví následků války. I když jejich rozhodnutí mohl také ovlivnit nedostatek financí. Zatímco se stavěl nový kostel, vesničané sloužili své bohoslužby v chýši darované Kanaďany.

Zdroj: www.atlasobscura.com

Dnes jde o tiché místo nedaleko jednoho z největších francouzských vojenských hřbitovů. Kontrast mezi udržovaným trávníkem a rozdrolenými troskami je výrazný. Díry po ostřelování a vzkazy vyryté německými, kanadskými, britskými a francouzskými vojáky umožňují číst historii vepsanou do kostelních kamenů. Lidé můžou žasnout nad troskami bez střechy a za těch vzácných dnů, kdy se severní francouzské slunce odváží ukázat svou tvář, si zde dokonce udělat piknik.
 

Publikováno: 11. 9. 2018 14:23 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.