Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend III.

Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend III.

Nejstarší stále osídlené město v Evropě? Místo, kde se zrodila demokracie? Město s nejstarším známým divadlem na světě? Athény mají těchto „nej“ více než tušíte. Celé město je především městem kontrastů. Zde se setkává více než 3000 let stará historie a tradice s novodobým kosmopolitním rozvojem města. Přečtěte si poslední část našeho článku.

Panathénajský stadion – Kalimarmaro

Kalimarmaro znamená v překladu „hezký mramorový“ a tento stadion, který byl místem konání Olympijských her je opravdu celý mramorový. V Athénách se konaly první novodobé Olympijské hry v roce 1896 a později znovu v roce 2004. Před rokem 2004 se však ráz města významně změnil. Kvůli Olympijským hrám byl postaven nejen Olympijský stadion ale i nové mezinárodní letiště, nová trasa metra, více než 120 km silnic a vzniklo více než 60 000 nových pracovních míst. Olympijské hry přinesly sebou nárůst cestovního ruchu, který je dnes důležitým zdrojem přijmu.   Stadion Kalimarmaro

Na stadionu se pořádají i koncerty, vystupovali zde například Depeche Mode, REM nebo Bob Dylan.

Hadriánův oblouk a chrám Olympeion

Na počátku našeho letopočtu, kdy Athény byly částí Římské říše, císař Hadrián nechal postavit celou novou čtvrť Athén. Na hranici mezi novou a starou čtvrtí se nachází právě Hadriánův oblouk, který dříve rozděloval město na dvě části a byl jakousi bránou do nové části města.

Hned u oblouku se nachází chrám boha Dia – Olympeion, který byl největším chrámem v Antickém Řecku a říká se, že jediný, který byl Dia hoden.  Z původních 104 korintských sloupů vysokých 17 metrů se dnes se zachovalo pouze 15 sloupů, 16 leží na zemi od zemětřesení v roce 1852. Hadrianův oblouk

Západ Slunce z pahorku Lykavittos

Za návštěvu určitě stojí i nejvyšší bod Athén, vrch Lykavittos, který má 277 m n. m. a je tam úžasný výhled na celé město, který je populární hlavně při západu slunce. Nahoru se dá dostat lanovkou nebo pěšky za půl hodiny. Lykavittos vrch byl velmi dobrým strategickým místem pro výstavbu Akropole, ale kvůli nedostatku zdrojů vody se nakonec Akropolis nachází tam, kde ho moc dobře známe.

Jezero Vouliagmeni a pláže na jihu Athén

Pokud by se Vám zachtělo na pláž, 30 minut jízdy od centra tramvají č. 5 nebo 6 se dostanete na jednu z Athéňany oblíbených pláží v části Glyfada nebo Voula. Tyto městské části jsou považované za jedny z nejdražších částí Athén. Od konečné zastávky tramvají se také dostanete autobusem č. 122 k jezeru Vouliagmeni. Jezero Vouliagmeni

Cíp Sunion

Aby si Athéňané umoudřili boha moře Poseidona, po tom, co si nezvolili jeho dar, a soutěž vyhrála Athéna, postavili mu ohromný impozantní chrám na nejjižnějším cípu regionu Attika.  Cíp Sunion se nachází přibližně 60 km od Athén a přímo nad mořem se na útesu tyčí impozantní chrám boha moře samotného Poseidona. Pro Řeky je význam moře obrovský, je to zdroj obživy, síly, přepravy tak snad si tím boha moře umoudřili.

Více fotografií: Galerie Prodloužený víkend v Athénách Prodloužený víkend v Athénách Prohlížet galerii Vrátit se ke čtení první části článku Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend I.

Vrátit se ke čtení druhé části článku Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend II. 

Publikováno: 13. 2. 2018 12:21 Nahlásit obsah