Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend II.

Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend II.

Nejstarší stále osídlené město v Evropě? Místo, kde se zrodila demokracie? Město s nejstarším známým divadlem na světě? Athény mají těchto „nej“ více než tušíte. Celé město je především městem kontrastů. Zde se setkává více než 3000 let stará historie a tradice s novodobým kosmopolitním rozvojem města. Přečtěte si druhou část naší výpravy.

Řecká Agora a Římské fórum

Agora znamená v překladu tržiště. V antických dobách však Agora byla nejen tržištěm, ale místem, kde se scházelo celé město, kde se nakupovalo, prodávalo, debatovalo a pomlouvalo v době vzniklé demokracie (okolo 5 století př. n. l.) a kde se odehrávaly důležité události a řešily důležité státní otázky.  Řecká Agora, na kterou navazuje Římské fórum, se nachází po cestě z Akropoli na náměstí Monastiraki. Říká se, že zde se nacházely první veřejné záchodky na světe. Řecká agora V Agoře se také nachází známá Věž větrů, známé vodní a sluneční hodiny. Věž z pentelského mramoru byla postavena okolo roku 50 n. l. Osmiboká stavba má na každé se svých stran reliéfy příslušných bohů větrů Zefyrose, Eurose, Boreáse a Notose.

Náměstí Syntagma a Monastiraki

Hlavním náměstí města je Syntagma – náměstí konstituce. Stejně jako náš Václavák Syntagma je meeting point a místo, kde se odehrávají v dnešní době hlavně demonstrace a protesty. Přímo nad náměstím se nachází budova parlamentu, před kterou se dá vidět střídání stráží. Tradičně oblečení strážci budovy parlamentu a prezidentské rezidence se střídají každý den v 11.00 přímo před budovou parlamentu před hrobkou neznámého vojína, která se nachází před budovou parlamentu na památku všech padlých vojáků v době válek. Syntagma a Monastirkai Monastiraki je druhé nejznámějších náměstí, kde se sházejí Athéňané na drink nebo na kávu v jedné ze střešních kafeterií, kde je úžasný výhled na Akropolis a velkou část Athén. Název Monastiraki vznikl podle malého klášterního kostelíků, který se zde nachází. V řečtině monastiri znamená klášter, monastiraki  je zdrobnělinou od tohoto řeckého slova. Na náměstí se také nachází knihovna, kterou nechal vybudovat římský císař Hadrián. Na Monastiraki se také dají najít bleší trhy, jejich tradice sahá až do doby turecké okupace města.

Nákupní ulice Ermu

Pokud vás lákají nákupy tak se určitě vydejte na známou nákupní ulici Ermou, která vede od náměstí Syntagma až na Monastiraki. I na této na pohled moderní ulici se však dá nalézt kousek historie. Napůl cesty nákupní ulicí se nachází jeden z nejstarších kostelíků v Athénách  - kostel Panagia Kapnikarea, který byl pravděpodobně postaven okolo roku 1050 n. l. Při plánování výstavby nového města na počátku 19. století, byl kostel určený k demolici. Naštěstí se rozhodlo o jeho zachování.

Galerie Prodloužený víkend v Athénách Prodloužený víkend v Athénách Prohlížet galerii

Pokračovat ve čtení další části článku Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend III.

Vrátit se ke čtení první části článku Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend I.

Publikováno: 13. 2. 2018 12:09 Nahlásit obsah