Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend I.

Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend I. Zdroj: shutterstock.com

Nejstarší stále osídlené město v Evropě? Místo, kde se zrodila demokracie? Město s nejstarším známým divadlem na světě? Athény mají těchto „nej“ více než tušíte. Celé město je především městem kontrastů. Zde se setkává více než 3000 let stará historie a tradice s novodobým kosmopolitním rozvojem města.

Město bylo pojmenované podle bohyně moudrosti a míru – Athény, která vyhrála nad bohem moře Poseidonem v soutěži, kdo přinese lidské rase nejvýznamnější dar. Poseidon daroval sílu moře, Athéna zasadila první olivovník. Lidé si zvolili dar Athény a pojmenovali po ní město. Kdyby to však tenkrát dopadlo jinak, hlavní město Řecka by se mohlo jmenovat Poseidon.  

Kam se v Athénách vydat a co rozhodně nevynechat

Akropolis, Parthenon  a muzeum na Akropoli

Akropolis, v překladu město na pahorku, je bezesporu dominantou a nejznámějším místem v Athénách. Každé starověké město v Řecku mělo takový akropolis, kde se nacházel chrám zasvěcený bohům, které město a jeho obyvatele opatrovali. Akropolis  Na Akropoli se nachází nejvýznamnější chrám Athén – Parthenon, zasvěcený právě Athéně, patronce města. Stavba Parthenonu začala v roce 447 př. n. l. a trvala do roku 438 př. n. l. V Parthenonu se nacházela slavná socha Pallas Athény ze zlata a slonoviny, která byla dílem známého sochaře Feidiase. Původní Akropolis vydržela až do 17. století, kdy Turci okupovali Athény a v Parthenonu zřídili sklad munice a střelného prachu, který bohužel vybuchl při ostřelování Benátčany v roce 1687. Při výbuchu byl Parthenon vážně poničen. Po tisíciletích válek, okupací, zemětřesení, požárů, při kterých došlo k přestavbě a poničení Akropole je dnes největším nepřítelem Parthenonu smog a klimatické podmínky hlavně kyselé deště, které stavbu z mramoru ničí jako žíravina. Proto je Akropol věčně obestavěný lešením a jeřáby a probíhá rekonstrukce na zachování tisíce let staré stavby, která je pro město symbolem klasického řeckého umění, antické slávy a symbolem demokracie.

Pod Akropolí se nachází Dionisiovo divadlo, které je považováno za nejstarší známé divadlo na světe a místo kde se zrodilo divadelní umění. Dionisiovo divadlo

Plaka  

Jedna z nejstarších částí města se nachází hned pod Akropolí a dodnes si zachovala svůj autentický ráz. Malebné dlážděné uličky plné taveren s tradičním řeckým jídlem, kavárny – řecky kafenia, spousty pouličních umělců a obchodů se suvenýry vás čekají na procházce touto čtvrtí. Plaka Nebojte se ztratit a objevit malé zapadlé uličky. Plaka má své kouzlo také ve večerních hodinách s nasvícenou Akropolí přímo nad vámi. Můžete zde také navštívit jedno z nesčetných muzeí nebo se jen tak kochat atmosférou a malebnými domečky.

Anafiotika - Tato část čtvrti Plaka rozhodně stojí za objevení. Zde se budete cítit jako na jednom z řeckých ostrovů, obklopeni bílými domečky s modrými okenicemi a růžovou všude rostoucí Bugenvileou. Malé domečky jsou takovým muzeum pod širým nebem a příkladem toho, jak dříve vypadaly domy běžných měšťanů na začátku 19. století.

Více fotografií: Galerie Prodloužený víkend v Athénách Prodloužený víkend v Athénách Prohlížet galerii

Pokračovat ve čtení další části článku Řecké Athény – destinace na prodloužený víkend II.

Publikováno: 13. 2. 2018 12:08 Nahlásit obsah