Objevte Evropu: Chorvatsko

Objevte Evropu: Chorvatsko Zdroj: shutterstock.com

Tisíce kilometrů nábřeží a více než tisíc ostrovů tvoří pobřeží Chorvatska. Ideální místo pro letní dovolenou, kterou si zamilujete díky oblázkové pláži a dramaticky vyhlížejícím horám. Od zničených římských arén a byzantské mozaiky, po benátské zvonice, habsburské vily a dokonce i komunistický beton. To všechno je Chorvatsko!

Většina cestovatelů se hrne na pobřeží Dalmácie, kde z hlubin vystupují strašidelné útesy a ostrovy jsou rozptýleny právě na pobřeží. Uvědomělí cestovatelé si však dávají čas na další poznatky: benátský Kvarnerský záliv a Istrijský poloostrov, ohromující vodopády Plitvických jezer a Záhřeb, náročné národní město.

Dalmácie

Dalmátské ostrovy s vápencovými útesy, kde nejvíce lákavé jsou Hvar a Korčula. Najdete zde také turistické město Dubrovník, ale také Split s působivými římskými zříceninami. 

Zdroj: shutterstock.com

Dubrovník 

Je živou pohádkou, kterou musíte vidět. Dnes je to malé městečko, ale před 500 lety bylo velkou námořní silou a třetím největší namořnictvem ve Středomoří. Je to doslova Perla Jadranu. Po mnoha staletích budovy zůstaly zachovány a naznačují starobylé dávné bohatství, které stojí za to vidět.

Zdroj: shutterstock.com

Hvar 

Ostrov Hvar, který trvá na tom, že je v Dalmácii nejslunnější a nejzelenější, je známý svými vynikajícími víny, kamenitými terasami a vůní levandule. Hlavní město ostrova, také nazývané Hvar, nedávno získalo status vzrušující chorvatské riviéry a přeměnilo tuto dalmátskou rybářskou vesnici na jednu z nejoblíbenějších destinací v Chorvatsku. Tvoří také kosmopolitní kontrast svému nedalekému soupeři, kterým je Korčula. 

Zdroj: shutterstock.com

Korčula 

Ostrovní město Korčula se může pochlubit atmosféricky starým městem, počtem malých muzeí a dramaticky fjordovitým horským podkladem. Tato turistická stezka má přitažlivé (a občas frustrující) vodní kouzlo. V jeho srdci je Korčula proslulá tradičním lodním stavitelstvím a jako rybářské městečko s modrou obrubou a slanou patinou cestovního ruchu. Je nejpříjemnější zastávkou mezi Splitem a Dubrovníkem.

Zdroj: shutterstock.com

Istrie

Idylická Istrie, klínovitý poloostrov na severozápadním koutě Chorvatska. Lanýže, římské ruiny, úchvatná kopcovitá městečka, malebné pobřežní vesnice, pečlivě připravované jídlo a víno, ale také roztomilá italská kultura. To všechno soutěží o vaši pozornost.

Zdroj: shutterstock.com

Split

Živé město, díky kterému se po plavbě podél pobřeží dostanete zpátky do civilizace. Bludiště úzkých uliček je domovem módních butiků a galerií, nádherně atmosférických kaváren a římských artefaktů kolem každého rohu.

Zdroj: shutterstock.com

Záhřeb

V místě turisticky pronásledovaných pobřežních vesniček, Záhřeb nabízí vítaný záchvěv sofistikovanosti velkých měst. Pokud toto místo nenavštívíte, nezískáte opravdovou představu o Chorvatsku. Najdete zde takřka pražskou ulici Starého světa, prosperující kavárny, milé místní obyvatele, nejlepší národní muzea a prakticky žádné turisty.

Zdroj: shutterstock.com

Krása, nemyslíte?  

Autor:
Publikováno: 29. 6. 2017 09:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.