Nizozemí: Na pařbě v Amsterdamu

Nizozemí: Na pařbě v Amsterdamu Zdroj: VH

Město romantických kanálů, které lemují historické jádro Amsterdamu, se v poslední době stalo rájem turistů, kteří se sem bez okolků přijíždějí věnovat hlavně kouření marihuany, jež je zde plně legalizováno. Jejich příkladem se inspirujeme jen zčásti a spíše se zaměříme na toulky malebnými uličkami a popíjení lahodného holandského piva.

Při výletu, který jsem se svým kamarádem, mimochodem velkým pivařem, naplánovala příznačně právě během popíjení perlivého moku, tomu snad ani jinak být nemůže. Opojeni dobrou zábavou a alkoholovým oparem jsme letenky do Amsterdamu zakoupili na únor, což se ukázalo jako termín ne úplně vhodný k návštěvě. Na druhou stranu dělat si iluze o tom, že bychom po pěti škopcích zvládli vymyslet něco lepšího, si ani jeden z nás nedovolil. 

Zdroj: VH

Na začátku února chytáme letadlo směr Amsterdam, a já, která navštěvuji město doslova vyrvané ze spárů moře poprvé, vyrážím na cestu nečekaně zcela nepřipravena, což se naprosto vymyká mým zvyklostem před každým výletem či dovolenou. Možná proto, že můj spolucestovatel jede už počtvrté anebo možná jen proto, že se konečně jednou nechám volně unášet atmosférou města plného kanálů, umění, čtvrti červených luceren a coffee shopů, aniž bych musela během krátkého víkendového pobytu nutně vidět všechny zajímavosti. 

Uvidím, zda Amsterdam dostojí své pověsti města, které žije v marihuanovém oparu, a které je v současnosti místem setkávání turistů ze všech koutů světa než městem pro své obyvatele. První dojmy si vlastně utvořím už po nástupu do letadla plného skupin mladých lidí, jejichž hlavní cíl je na první pohled zřejmý - během pár dnů vyzkoušet všechny atrakce, které Amsterdam nabízí. 

Abychom se alespoň částečně vyhnuli davům, jež město postavené na milionech kůlech každodenně navštíví, ubytujeme se v nedalekém Haarlemu, který jakoby svému většímu sousedu z oka vypadl. Městečko je prošpikováno kanály, náměstí v centru dominuje katedrála, ulice křižují cyklisté. Zkrátka nabízí vše, co Amsterdam, ale bez zbytečného turistického opruzu, přemrštěných cen a zhulených cizinců motajících se v blízkosti coffee shopů.

Zdroj: VH

Objevování začínáme nedaleko bytu, ve kterém budeme dva dny nocovat, a míříme do pivovaru Jopen, jež byl zbudován neradičně v kostele. Aby se svatých zdí nedotklo něco tak pohanského, čím výrobna piva bezesporu z pohledu církve je, musela v prostorách kamenné stavby vzniknout ještě jedna ze dřeva a skla, která pivovar odděluje. Impozantní nápad si zaslouží ochutnávku hned čtyř piv. 

Svůj zlatý věk nizozemská metropole zažívala v 17. století, kdy zde úspěšně stoupal počet obyvatel díky přistěhovalcům, nizozemští malíři svými díly dobyli celou Evropu, v těsné blízkosti kanálů se stavěly nové přepychové domy. Podoba města, jak ji známe dnes, pochází právě z této éry. Celá metropole je vybudována na dřevěných kůlech trvale ponořených do vody. Dle odhadů Amsterdam doslova drží nad vodou na 5 milionů kůlů.  Zdroj: VH

Navzdory nedostatku prostoru je Amsterdam hustě osídlený. Pověstné domy s úzkými průčelími jsou hnány do vrchu. Strmá schodiště, která vedou do dalších pater, nedovolují stěhování velkých kusů nábytku, proto obyvatelé vymysleli důmyslný způsob, jak na komplikace při stěhování vyzrát. V souladu s přesvědčení, že všechno musí být možné, jsou pod štíty domů umístěny kladky, které výrazně usnadní přemisťování rozměrného nábytku. 

Vždyť s podobným problémem se museli potýkat měšťané již v 17. století, protože většina budov sloužila jako sklady a nebylo tudíž možné zboží snadno vynést do vyšších pater domu. Spousta z nich má svá průčelí nakloněná trochu dopředu, aby nedošlo k oprýskání fasády.  Zdroj: VH

Město nabízí něco pro každého. Kilometry cyklostezek pro příznivce cyklistiky, početné bary, restaurace a kavárny pro ty, co se chtějí svým výletem hlavně propít a projíst, neřestné rudě osvětlené nevěstince, které svým klientům nabízejí záruku anonymity, coffeeshopy nacházející se na každém kroku, které fajšmekrům i úplným začátečníkům zprostředkují onen příjemný pocit opojení po vykouření jointu, dlouhé procházky pro milenecké dvojice, kteří jsou však tu a tam vyrušeni davy turistů, jež do Amsterdamu celoročně míří. 

My jsme se rozhodli pro poklidné strávení dne bloumáním v uličkách lemujících početné kanály, zachycováním fotogenických městských zátiší objektivem fotoaparátu, ochutnávce místního piva a prostě se nechali unášet tempem pulzujícího velkoměsta. 

Více fotografií: Galerie Amsterdam Amsterdam Prohlížet galerii

Publikováno: 6. 11. 2017 09:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.